Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy zapłacą ZUS od abonamentu medycznego


Wiadomości | Księgowość 2010-10-01 09:16:12

ZUS w Jaśle kontrolując płatników, sprawdza, czy przedsiębiorcy płacą składki od abonamentów medycznych otrzymywanych przez pracowników. Podobne kontrole ZUS prowadzi także w innych rejonach Polski.

Powodem zamieszania wokół abonamentów jest wynik uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z nią abonamenty medyczne zapewniane pracownikom stanowią ich przychód, a pracodawca jako płatnik podatku powinien obliczyć i potrącać od nich podatek dochodowy.

W tym przypadku nie ma znaczenia, czy pracownik faktycznie korzysta z przyznanej mu opieki. Sąd potwierdził, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego, stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie – mówi Adam Kościółek – radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Kurek, Kościółek, Wójcik.

Powoduje to, że płatnik zobowiązany jest odprowadzić należne zaliczki na podatek dochodowy na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Musi także zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne od takiego przychodu.

Co spowoduje doliczenie do wysokości przychodu wartości abonamentu medycznego jako elementu wynagrodzenia? Czy w prawie ubezpieczeń społecznych są wyłączenia tego typu świadczeń od obowiązku oskładkowania? Z jakich powodów organizacje pracodawców ostrzegają, że obowiązek opłacania składek od abonamentów medycznych może doprowadzić do poważnych problemów? W jaki sposób firmy szukają „furtek”, aby uniknąć płacenia składek na ubezpieczenie społeczne?

Bożena Wiktorowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.10.2010 (192) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: ZUS składki abonament medyczny świadczenie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE