Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Więcej pieniędzy dla młodych naukowców


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-09-29 10:16:12

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Jakie w związku z tym zmiany czekają doktorantów?

Kinga Kurowska, przewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD), która bierze udział w pracach nad reformą szkolnictwa wyższego:
30 proc. najlepszych doktorantów z każdej uczelni skorzysta z dodatkowego stypendium z funduszu projakościowego. Jednocześnie cały czas będzie im przyznawane stypendium doktoranckie. Dzięki temu doktorant dostanie o 800 zł więcej niż obecnie.

Czy doktorant będzie mógł strać się jeszcze o inne dodatkowe pieniądze?
Tak. Taką możliwość będą miały te osoby, które będą robiły doktoraty w tzw. krajowych naukowych ośrodkach wiodących (KNOW). Pod tą nazwą kryją się uczelnie uznane za najlepsze w kraju. Obecnie najniższe stypendium doktoranckie wynosi 60 proc. minimalnego wynagrodzenia asystenta, czyli jedynie 1044 zł. Część uczelni prowadzi dobrą praktykę i te stypendia są wyższe, np. na Politechnice Warszawskiej wynoszą nawet 1,5 tys. zł.

Są to środki kierowane do najlepszych. Czy poza tą grupą pozostali doktoranci też mogą liczyć na wyższe wsparcie finansowe?
O to walczymy. Pozostaje kwestia doprecyzowania przepisów, aby były to środki celowe, czyli przeznaczone wyraźnie na stypendia dla doktorantów. Obecnie jest bowiem tak, że pieniądze na ten cel są wrzucone do jednego worka np. ze środkami na stypendia habilitacyjne. W efekcie nikt nie rozlicza rektorów czy dziekanów z ich wydatkowania.

Czy wszyscy zainteresowani doktoranci uzyskują stypendia? A co ze stypendiami socjalnymi? Czy należałoby jeszcze coś zmienić w kwestii przyznawania stypendiów dla doktorantów? Czy oprócz kwestii finansowych reforma szkolnictwa wyższego uwzględnia inne zmiany dla doktorantów? Czy będą zmiany w rozprawie doktorskiej?

Urszula Mirowska-Łoskot

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 29.09.2010 (190) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: badanie naukowe naukowcy pieniądze nauka środki budżet doktorant
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE