Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak portal internetowy może wykorzystywać dane osobowe


Porady ekspertów | Marketing 2010-09-29 10:10:54

Czy serwis może przetrzymywać dane? Wykasowałem swój profil ze znanego portalu społecznościowego. Ostatnio dowiedziałem się jednak, że prawdopodobnie w dalszym ciągu dysponuje on moimi danymi osobowymi i może je wykorzystywać. Czy jest to dopuszczalne?

Tak.
Usunięcie konta użytkownika z portalu internetowego nie musi oznaczać automatycznego usunięcia jego danych osobowych. Usługodawca może przetwarzać wybrane informacje, jeżeli po zakończeniu korzystania z usługi będą one niezbędne do rozliczenia usługi oraz dochodzenia roszczeń z tytułu zaległych płatności.

Rozliczenie usługi świadczonej drogą elektroniczną przedstawione usługobiorcy nie może ujawniać rodzaju, trwania, częstotliwości ani innych parametrów technicznych poszczególnych usług, z których skorzystał usługobiorca (chyba że zażądał on szczegółowych informacji w tym zakresie).

Konieczność należytego rozliczenia transakcji wiąże się z przepisami Ordynacji podatkowej, które zobowiązują podatników do przechowywania dokumentów i informacji przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zobowiązania.

Dane mogą być również wykorzystywane, gdy są niezbędne do reklamy, badania rynku i zachowań lub preferencji usługobiorców, o ile służą poprawie jakości usług usługodawcy. Musi się to jednak odbywać za zgodą usługobiorcy. W tym zakresie dopuszczalne jest jedynie zestawianie niektórych danych dotyczących korzystania z różnych usług świadczonych drogą elektroniczną, i to pod warunkiem usunięcia wszelkich oznaczeń identyfikujących usługobiorcę lub zakończenie sieci telekomunikacyjnej albo systemu teleinformatycznego, z którego korzystał. Jest to tzw. anonimizacja danych. Nie jest ona jednak konieczna, gdy usługobiorca wyraził uprzednio zgodę na nieusuwanie dotyczących go oznaczeń. Potrzeba dalszego przechowywania może być także uzasadniona koniecznością wyjaśnienia okoliczności niedozwolonego korzystania z usługi.

Podstawa prawna Art. 19 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Czy serwis odpowiada za nielegalne dane? Czy sprzeciw zablokuje wykorzystanie danych? Czy można ścigać za wpis na forum? Czy firma musi informować o przetwarzaniu danych np. do celów marketingowych? Czy można zabronić przysyłania e-maili na swój adres np. od banku, w którym mamy konto?

Adam Makosz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 29.09.2010 (190) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: dane osobowe portal internet usunięcie przetwarzanie GIODO
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE