Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Mali producenci kas mogą zniknąć z rynku


Wiadomości | Finanse 2010-09-27 10:19:51

Od 1 lipca 2011 r. kasy fiskalne będą dopuszczane do obrotu przez Główny Urząd Miar (GUM). Obecnie zajmuje się tym resort finansów. Za przeprowadzone badania będą pobierane opłaty na zasadach zbliżonych do obecnie pobieranych przez prezesa GUM za badanie urządzeń pomiarowych. Takie przepisy zawiera projekt nowelizacji ustawy o VAT autorstwa Ministerstwa Finansów.

Niestety to nie koniec zmian związanych z kasami. Resort finansów chce, aby w sytuacji gdy podatnik wprowadzi do obrotu kasę, która wbrew deklaracji nie będzie spełniać funkcji, kryteriów i warunków technicznych naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć na podatnika karę w wysokości 5 tys. zł.
Według ekspertów wysokość kary jest drastyczna i powinna skutecznie odstraszyć od oszustw.

Obecnie producent kas, wprowadzając na rynek urządzenie musi uzyskać potwierdzenie ministra finansów, że kasa spełnia określone funkcje oraz kryteria i warunki techniczne. Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, wspólnik kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zauważa, że w przypadku wprowadzania kas niezgodnych z kryteriami i warunkami technicznymi potwierdzenie to może być cofnięte. Ale, gdy kasa nie ma pełnej funkcjonalności, przepisy nie przewidują sankcji.


Kto będzie podmiotem, na który może zostać nałożona projektowana kara – zdaniem ekspertów ? Czy uzyskanie potwierdzenia prezesa GUM, że wprowadzane do obrotu kasy spełniają funkcje, kryteria i warunki techniczne przewidziane przez przepisy prawne wyłączy odpowiedzialność producenta ? Czy kara może być nałożona również w przypadku niezgodności sprzedawanej kasy z egzemplarzem wzorcowym poddanym certyfikacji ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.09.2010 (188) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kasy fiskalne Główny Urząd Miar VAT
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE