Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatek bankowy nie ominie Polski


Wiadomości | Finanse 2010-09-24 08:40:15

W Polsce nie powstał na razie zapowiadany, rządowy projekt ustawy wprowadzającej podatek bankowy. Czy jest szansa na jego wprowadzenie?

Bartosz Matusik*:
Tak. Wprowadzenie tego podatku wydaje się realne. Możliwość wprowadzenia podatku bankowego w Polsce nie jest jednak oceniana jednoznacznie. Równolegle pojawiają się głosy wskazujące na negatywne konsekwencje wprowadzenia takiego podatku dla całej gospodarki oraz klientów korzystających z usług banków.

Idea wprowadzenia podatku bankowego powstała w odpowiedzi na kryzys finansowy oraz fakt, że państwa wydatkowały znaczne kwoty na ratowanie sektora bankowego przed upadłością. Czy warto wprowadzać dodatkowy podatek?
W tym kontekście uzasadnienie dla nałożenia dodatkowego obciążenia podatkowego na polski sektor bankowy, który nie korzystał z pomocy państwa, wydaje się wątpliwe. Niemniej jednak, zakładając, że konstrukcja oraz sposób implementacji podatku bankowego do polskiego prawa będą z formalnego punktu widzenia poprawne, trudno będzie znaleźć podstawy do skutecznego kwestionowania np. zgodności nowego podatku z konstytucją lub prawem europejskim.

Czy mogą pojawić się wątpliwości co do stosowania tego podatku? Politycy wydają się dążyć do wprowadzenia podatku obciążającego podmioty sektora finansowego - czy to jedyny istniejący model? Które kraje europejskie zamierzają wprowadzić podatek bankowy? A co ze Stanami Zjednoczonymi?

Ewa Matyszewska

*Bartosz Matusik, doradca podatkowy w DLA Piper Wiater

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.09.2010 (187) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek bankowy banki finanse prawo
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE