Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Świadectwo pochodzenia towaru na formularzu Krajowej Izby Gospodarczej


Porady ekspertów | Sprzedaż 2010-09-23 10:24:14

Świadectwo pochodzenia towaru - certificate of origin - jest jednym z istotnych dokumentów eksportowych występujących w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia importowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Posiadanie tego dokumentu umożliwia importerowi uzyskanie preferencyjnych stawek celnych.

Świadectwa pochodzenia na towary eksportowane z Polski są dokumentami, których wydawanie leży, zgodnie z Ustawą „Prawo Celne” z dnia 19.03.2004 r., w gestii administracji celnej. W praktyce dokumenty te są wystawiane eksporterom przez wyznaczone urzędy celne na terenie całego kraju.

Krajowa Izba Gospodarcza może wystawiać świadectwa pochodzenia na własnym formularzu, jako dodatkowe zaświadczenia o pochodzeniu, ale jedynie w ściśle określonych i uzasadnionych przypadkach. Głównie jest to związane z wymogami zagranicznych partnerów zapisanych w dokumentach handlowych np. kontraktach czy akredytywach bankowych.

Jeżeli w tych dokumentów wynika potrzeba wystawienia świadectwa pochodzenia przez izbę gospodarczą, eksporter może uzyskać taki dokument przedkładając w Dziale Legalizacji Biura Legalizacji Certyfikacji i Karnetów ATA KIG następujące dokumenty:

W przypadku, kiedy firma korzysta z usług legalizacyjnych po raz pierwszy, należy dostarczyć do KIG uwierzytelnione kopie dokumentów rejestracyjnych:

Procedury, wzory formularzy i szczegółowe informacje można uzyskać na www.legalizacja.kig.pl

Tagi: KIG świadectwo pochodzenia eksport import handel zagraniczny
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza Biuro Legalizacji Certyfikacji i Karnetów ATA
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE