Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Naczelnik, który nie wystawi faktury narusza prawo


Wiadomości | Księgowość 2010-09-22 07:52:15

Naczelnik urzędu skarbowego, jako organ podatkowy, a także organ egzekucyjny w zakresie m.in. należności podatkowych, bezwzględnie wymaga, aby podatnicy i płatnicy wywiązywali się ze swoich obowiązków względem fiskusa. Praktyka pokazuje, że sam z tych obowiązków nie zawsze się wywiązuje.

W moim postępowaniu egzekucyjnym naczelnik urzędu skarbowego nie wystawił faktur za sprzedaż ruchomości ani nie odprowadził od tej sprzedaży VAT. Tym samym uniemożliwił mi zamknięcie firmy w sposób nakazany prawem, a więc m.in. przez złożenie deklaracji w podatku dochodowym i VAT – skarży się czytelniczka z Płocka w liście do redakcji.

Wszyscy zapytani przez „DGP” eksperci potwierdzają, że działanie naczelnika urzędu skarbowego narusza prawo. Podkreślają jednak, że podatnik nie jest bezradny.

Przepisy ustawy o VAT przewidują wyjątkową sytuację, w której naczelnik urzędu skarbowego może być płatnikiem VAT.

Jak wyjaśnia Janina Fornalik, doradca podatkowy w MDDP, organy egzekucyjne, do których zalicza się naczelnik urzędu skarbowego, są płatnikami VAT od sprzedaży towarów dokonywanej w trybie egzekucji. Tomasz Bełdyga, radca prawny w KPMG, podkreśla, że organy egzekucyjne, jako płatnicy odpowiadają za podatek niepobrany lub podatek pobrany, ale niewpłacony. Niepobranie i niewpłacenie VAT przez naczelnika urzędu skarbowego stanowi naruszenie przepisów ustawy o VAT i przepisów Ordynacji podatkowej wyznaczających zakres odpowiedzialności płatnika.

Czy w konsekwencji tej sytuacji, po stronie naczelnika urzędu skarbowego powstaje zaległość podatkowa z tytułu niepobrania i niewpłacenia należnego VAT? Jakie są konsekwencje dla podatnika braku rozliczenia z tytułu sprzedaży dokonanej przez organ egzekucyjny? Czy podatnik ma możliwości działania w celu zmuszenia organu podatkowego do działania zgodnego z przepisami?

Magdalena Majkowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.09.2010 (185) – str.B2-3

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek VAT naczelnik urząd skarbowy
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE