Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Certyfikaty wymagają kontroli


Wiadomości | Inwestycje 2010-09-22 07:47:32

Od 1 stycznia 2009 roku każdy nowo wybudowany budynek oddawany do użytkowania oraz każdy budynek starszy, jednak wprowadzany do obrotu, czyli np. wynajmowany lub sprzedawany, musi posiadać świadectwo energetyczne. Jest to dokument, który określa zużycie energii w danym budynku oraz koszty jego utrzymania. Niestety w Polsce nikt nie kontroluje, czy takie świadectwa wystawiane są prawidłowo. Teoretycznie osoba, która sporządziła błędny certyfikat, powinna zostać wpisana do rejestru osób pozbawionych uprawnień.

Niestety jak dotąd taka czarna lista nie powstała. Zlecający sporządzanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku nie może więc sprawdzić, czy zleceniobiorca nie został wcześniej ukarany – mówi Maciej Robakiewicz, prezes zarządu Fundacji Poszanowania Energii oraz sekretarz Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

W efekcie więc na rynku może funkcjonować ogromna liczba błędnie opracowanych świadectw. Co więcej – nie ma mechanizmu, który pozwoliłby usunąć je z obiegu.

Brak konsekwencji za wadliwie wykonane świadectwo powoduje, że osoby sporządzające certyfikaty są bezkarne – mówi Marek Juszkiewicz, wiceprezes zarządu Mazowieckiego Stowarzyszenia Certyfikatorów Energetycznych.

Co jest niezbędne do uzyskania świadectwa energetycznego do budynku jednorodzinnego, bez limitu powierzchni użytkowej? Dlaczego udowodnienie, że świadectwo wystawione zostało bez obejrzenia budynku przez certyfikatora, jest praktycznie niemożliwe? Kto zgodnie z prawem budowlanym może wystawiać świadectwa energetyczne? Czy deweloperzy, firmy budowlane i projektanci budynków mogą oceniać właściwości energetyczne zaprojektowanych czy wybudowanych przez siebie obiektów?

Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.09.2010 (185) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: certyfikat energetyczny budynek świadectwo
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE