Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Niepotrzebnie wprowadzamy zakaz handlu lekami w Internecie


Wiadomości | Prawo 2010-09-21 09:16:16

Ministerstwo Zdrowia chce uniemożliwić handel w Internecie lekami na receptę. Prawo już zabrania takiej praktyki. W czym tkwi zatem problem?

Ewa Rutkowska*:
Prawo pozwala aptekom i punktom aptecznym na sprzedaż wysyłkową leków bez recepty, ale już nie leków na receptę. Brak jest definicji sprzedaży wysyłkowej w prawie farmaceutycznym. Moim zdaniem główny problem to chęć walki z inną formą sprzedaży leków, zwaną potocznie „sprzedażą pełnomocniczą”, której organy nadzoru nie odróżniają od sprzedaży wysyłkowej. Taką formę zakupu umożliwiają pacjentom niektóre apteki z wykorzystaniem witryny internetowej. Jeśli ktoś kupuje w aptece lek w imieniu pacjenta, to nie jest to sprzedaż wysyłkowa, bo to nie apteka wysyła lek pacjentowi, ale wydaje go osobie, która zawiera w imieniu pacjenta umowę sprzedaży i odbiera lek.

Czy zdefiniowanie wysyłkowej sprzedaży leków cokolwiek pomoże?
Definicja na pewno jest potrzebna. Jej brak wprowadza sporą niepewność prawną i prowadzi do chaotycznych działań organów nadzoru, która uznają za niezgodne z prawem modele nie mieszczące się w pojęciu sprzedaży wysyłkowej, co potwierdził w jednym z wyroków sąd administracyjny.

Co zawiera definicja wysyłkowej sprzedaży leków proponowana przez Ministerstwo Zdrowia? Czy wprowadzanie ograniczeń jest w ogóle potrzebne ? Czy warto tak skonstruować przepisy, by także lekami na receptę można było handlować w Internecie?

Łukasz Kuligowski

*Ewa Rutkowska, partner w kancelarii Baker & McKenzie

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.09.2010 (184) – str.B12

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: handel w internecie e-commerce
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE