Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Emeryt od dodatkowego zarobku zapłaci PIT


Porady ekspertów | Księgowość 2010-09-17 08:54:00

Podatniczka od roku jest na emeryturze. Chciałaby jednak dorobić sobie na podstawie umów cywilnoprawnych. Jak te dodatkowe zarobki rozliczać podatkowo pyta pani Hanna z Warszawy.

W celu ustalenia zasad opodatkowania dochodów z umowy o dzieło zawartej z emerytem należy najpierw ustalić status podmiotu zlecającego świadczenie (tj. czy jest to prywatna osoba fizyczna, czy przedsiębiorca) oraz samego emeryta (tj. ustalenia, czy umowa będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez emeryta, czy nie).

Emeryci, którzy uzyskali wiek emerytalny bądź emeryci otrzymujący honoraria z tytułu działalności twórczej lub artystycznej, mogą być zatrudnieni na dowolnej podstawie prawnej i dorabiać bez ograniczeń – wyjaśnia Anna Drabik, ekspert w BDO.

W typowej sytuacji (tj. świadczenie przez emeryta nieprowadzącego działalności gospodarczej na rzecz przedsiębiorcy) umowa będzie stanowić dla emeryta przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Podmiot zlecający będzie działał w charakterze płatnika PIT i będzie potrącać od wynagrodzenia 18-proc. zaliczkę na podatek – wyjaśnia Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
Dodaje, że zaliczka będzie pobierana od wynagrodzenia pomniejszonego wyłącznie o ryczałtowe koszty podatkowe w kwocie 20 proc. wynagrodzenia brutto (lub 50 proc. – jeżeli w ramach umowy dojdzie do przeniesienia praw autorskich do dzieła).

Czy opisany dochód będzie podlegał łącznemu rozliczeniu z dochodami z emerytury w zeznaniu rocznym? Jaki obowiązek powoduje u zleceniodawcy zawarcie umowy o dzieło z emerytem, dla którego jest to jedyna forma zatrudnienia? Kiedy podatnik może odliczyć pełną kwotę udokumentowanych kosztów?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 17.09.2010 (182) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek PIT emeryt dorabianie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE