Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

NIP zniknie, ale pozostanie


Wiadomości | Księgowość 2010-09-13 09:36:37

Od 1 lipca 2011 r. zniknie NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób, które nie są podatnikami VAT informowała DGP z 9 sierpnia. Teraz okazuje się, że NIP zniknie, ale nadal będzie funkcjonował, tylko w wewnętrznej bazie administracji skarbowej.

Chcemy, aby NIP ten był nadawany nazwijmy to w momencie narodzenia się numeru PESEL. Jeśli obywatel przychodzi na świat i otrzymuje PESEL, automatycznie otrzymywałby też NIP – wyjaśnia w rozmowie z „DGP” Jarosław Wyszyński, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Dodaje, że chodzi o to, że administracja podatkowa nie będzie wymagać podawania dwóch numerów. Resort finansów chce uwolnić osoby fizyczne nieprowadzace działalności od konieczności posługiwania się dwoma numerami identyfikacyjnymi w kontaktach z administracją. Wystarczy, że podatnik poda PESEL. Natomiast NIP będzie potrzebny do automatyzacji procesów.

Podatnik w kontaktach z urzędem skarbowym występuje w różnych rolach. NIP pozwala na jego identyfikację. Zlikwidowane będą dotychczasowe dolegliwości związane z pozyskiwaniem NIP w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku, gdy osoba fizyczna zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej NIP zostanie jej udostępniony bez żadnej zwłoki – stwierdza Jarosław Wyszyński.
Oznacza to więc, że mimo ogłoszonej likwidacji NIP nie zostanie on unicestwiony i wyeliminowany z obrotu.

Dlaczego zdaniem ekspertów po raz kolejny zdecydowano się na półśrodki w kwestii uproszenia identyfikacji obywateli? Jakich skutków wprowadzenia nowego systemu obawiają się eksperci? Jakie są przyczyny odrębnej numeracji dla potrzeb administracyjno-statystycznych i podatkowych?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 13.09.2010 (178) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: NIP PESEL identyfikacja likwidacja NIP podatek urząd skarbowy administracja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE