Kalendarz wydarzeń
Maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbył się posiadanego majątku


Porady ekspertów | Prawo 2010-09-13 09:22:21

Czy można zapobiec sprzedaży majątku ? Rok temu pożyczyłam kuzynce 5 tys. zł. Do chwili obecnej pożyczki nie zwróciła. Ostatnio dotarły do mnie informacje, że zaciągnęła długi jeszcze u pięciu innych naszych znajomych. Ponadto wiem, że zamierza sprzedać swój samochód. Czy jako wierzyciel mogę zabronić dokonania takiej transakcji?

Nie. Wierzyciel ma prawo domagać się na drodze sądowej uznania za bezskuteczne jedynie tych czynności, które już zostały dokonane. Tak więc zaskarżeniu podlegać będzie już dokonana transakcja sprzedaży, którą przeprowadził dłużnik, jego pełnomocnik lub w jego imieniu zastępca ustawowy. Nie można się bowiem domagać unieważnienia czynności jeszcze niedokonanej. Z powyższego wynika więc, że nie można zapobiec dokonaniu sprzedaży majątku i domagać się zakazania zawierania takich umów przez dłużnika w przyszłości.
Jednakże, jeżeli dłużnik zacznie sprzedawać majątek, aby uchronić go w ten sposób przed egzekucją, to wówczas wierzyciel może wystąpić o uznanie umowy sprzedaży za bezskuteczną.

Podstawa prawna: Art. 527 ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Czy rozdzielność majątkowa jest ważna ? Czy darowiznę można uznać za nieważną ?
Kiedy dłużnik działał z pokrzywdzeniem ? Czy trzeba udowodnić zamiar pokrzywdzenia? Czy skarga skutkuje wobec wszystkich ? Czy bez wyroku można wnieść skargę ?

Małgorzata Kryszkiewicz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 13.09.2010 (178) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pożyczka dług odzyskanie
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE