Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Użytkownicy wieczyści nie zawsze rozłożą należności na raty


Wiadomości | Finanse 2010-09-08 08:35:55

Ministerstwo Finansów, a w ślad za nim urzędnicy poszczególnych jednostek samorządowych twierdzą, iż przepisy ustawy o finansach publicznych nie znajdują zastosowania do wierzytelności z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, będących własnością Skarbu Państwa.

W rezultacie takiej wykładni użytkownicy wieczyści, korzystający z gruntów Skarbu Państwa, w przeciwieństwie do innych obywateli, którzy korzystają z ziem np. gminy, domagając się rozłożenia zaległych opłat za użytkowanie wieczyste na raty, mogą liczyć jedynie na wyrozumiałość sędziego.

- Po skierowaniu sprawy na drogę sądową zainteresowani mogą powołać się na przepis zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie – wyjaśnia radca prawny Halina Kwiatkowska, partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, Oddział w Krakowie.

Takie rozwiązanie nie tylko wiąże się z niedogodnościami, ale także dodatkowymi kosztami, na przykład wynikającymi z narastających odsetek czy kosztów procesu itd.

W jakich sytuacjach należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty? Kto określa wówczas zasady tej procedury? Z jakich przyczyn resort finansów twierdzi, że ustawa o finansach publicznych nie ma zastosowania do tych opłat za użytkowanie wieczyste?

Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 8.09.2010 (175) – str.B12

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: wieczyste użytkowanie opłaty raty
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE