Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jakie uprawnienia mają konsumenci, którzy korzystają z wyprzedaży?


Porady ekspertów | Sprzedaż 2010-09-07 09:00:56

Czy nie można zwrócić np. sukienki z wyprzedaży? Kupiłam sukienkę na posezonowej wyprzedaży. Po powrocie do domu obejrzałam ją bardzo dokładnie i stwierdziłam, że dokonałam zakupu niepotrzebnie. Sukienka przestała się mi podobać, a w dodatku domu mam podobną. Na drugi dzień chciałam ją oddać, ale sprzedawczyni odmówiła przyjęcia sukienki. Czy miała prawo odmówić zwrotu pieniędzy?

Tak.
Towaru zakupionego na posezonowej wyprzedaży sprzedawca ma prawo nie przyjąć tylko dlatego, że przestał się podobać nabywcy. Zwroty zakupionego okazyjnie towaru są możliwe tylko wówczas, gdy ma on ukryte wady, czyli takie o jakich nabywca nie wiedział robiąc zakupy lub jest uszkodzony. Natomiast przyjęcie sukienki, która przestała się podobać, a nie jest uszkodzona i nie ma ukrytych wad zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy.

Fakt, że towar jest przeceniony nie stanowi żadnej dodatkowej przesłanki do skutecznego reklamowania go. Nabywca ma prawo do skutecznego złożenia reklamacji i zwrotu artykułu na takich samych zasadach, jak wówczas, gdy kupił go poza wyprzedażą. Może więc powoływać się tylko na to, że towar nie jest zgodny z umową, czyli ma wady, o których nabywca nie wiedział w chwili zakupu, bo sprzedawca nie uprzedził go o nich, a usterki były tego rodzaju, że sam nie mógł ich zauważyć, na przykład może powołać się na to, że sukienka farbuje albo zacina się w niej suwak.

Podstawa prawna: art. 4 ustawy z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

Czy przecenioną odzież można reklamować? Czy można oddać zbędny towar? Czy nieprawidłowości w zamontowaniu są przyczyną reklamacji? Czy reklamacja o wyłączeniu spod reklamacji jest wiążąca – czy klient kupujący taniej na wyprzedaży ma mniej praw?

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.09.2010 (174) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: wyprzedaż zwrot towaru zwrot pieniędzy prawo
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE