Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Na przekształceniach firma też może zaoszczędzić


Porady ekspertów | Prawo 2010-09-07 08:51:21

Czy przekształcanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w komandytowe cieszy się obecnie popularnością wśród przedsiębiorców?

Przemysław Adamus, prawnik, Kancelaria Prawnicza Rachelski i Wspólnicy:
Przedsiębiorców, którzy decydują się na takie zmiany, jest coraz więcej. Dzięki przekształceniu spółki z o.o. w komandytową mogą bowiem znacząco zmniejszyć obciążenia podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Część przedsiębiorców ma jednak problemy ze sprawnym przeprowadzeniem procedury przekształcenia.

Upraszczając należy wyjaśnić, że najpierw zarząd przygotowuje plan przekształcenia spółki wraz z załącznikami i opinią biegłego rewidenta. Biegły rewident - wyznaczany przez sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki z o.o. - analizuje plan przekształcenia w zakresie jego poprawności i rzetelności.

Plan powinien być sporządzany w formie pisemnej i zawierać obowiązkowo dwa elementy: ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia i określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym.

Przekształcenie pociąga za sobą poważne konsekwencje - ilu wspólników spółki z o.o. musi się w tej sprawie wypowiedzieć? Co powinna zawierać uchwała o przekształcaniu spółki z o.o. w komandytową? Kto w praktyce reprezentuje spółkę komandytową?

Krzysztof Tomaszewski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.09.2010 (174) – str.B12

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: przeształcenie spółka z o.o. komandytowa
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE