Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zlecenie generalnemu wykonawcy robót dodatkowych stanowi rozszerzenie zawartej wcześniej umowy


Wiadomości | Inwestycje 2010-09-06 09:31:37

Na generalnym wykonawcy spoczywa pełna odpowiedzialność wobec inwestora za kompleksowe wywiązanie się z warunków umowy o roboty budowlane.

Z chwilą podpisania umowy z inwestorem generalny wykonawca zaciąga samodzielnie zobowiązanie do wykonania własnym staraniem całej inwestycji i w konsekwencji odpowiada względem inwestora zarówno za siebie, jak i za swoich podwykonawców. Konflikt może jednak powstać w razie zlecenia robót dodatkowych. Takie zlecenie, które traktowane jest jak rozszerzenie zawartej wcześniej umowy, nie zawsze bowiem będzie wiązać się z dodatkowym wynagrodzeniem.
- Szczegółowego uregulowania z inwestorem wymagają zarówno potrzeby takich robót, jak i zakres oraz warunki ich wykonania jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji – mówi radca prawny Tomasz Mizikowski, wspólnik w Kancelaria Prawna Chajec, Don-Siemion & Żyto.

W umowach z generalnym wykonawcą bardzo często ustalane jest wynagrodzenie ryczałtowe. Tego rodzaju wynagrodzenie jest w praktyce obrotu prawnego traktowane co do zasady jako stałe, nie podlegające po jego ustaleniu późniejszym korektom i to niezależnie od zakresu oraz wartości robót, jakie ostatecznie mogą okazać się niezbędne do wykonania.

Co należy zrobić, by uniknąć sporów w wypadku nieprzewidzianych okoliczności - która ze stron ponosi odpowiedzialność za pokrycie wynikłych z tego powodu kosztów? Czy inwestor ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z generalnym wykonawcą, jeśli uważa że roboty wykonywane są w sposób niezgodny z zawartą umową?

Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 6.09.2010 (173) – str.B12

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: zlecenia inwestycje roboty umowy
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE