Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kiedy i jak występuje o NIP student lub uczeń


Wiadomości | Prawo 2010-09-06 09:04:30

Numer Identyfikacji Podatkowej jest zestawem cyfr tak dobranych, że wyklucza powtórzenie się takiej samej kombinacji dla dwóch różnych podmiotów. NIP jest nadawany danej osobie tylko raz w jej życiu. W sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowanych należności budżetowych podatnicy mają obowiązek podawać NIP na żądanie niektórych organów.

O nadanie NIP będą musieli wystąpić podatnicy, którzy np. po raz pierwszy podejmują pracę zarobkową. Ten sam obowiązek dotyczy także studentów czy uczniów. Warto jednak wiedzieć, że takie osoby mogą złożyć zgłoszenie identyfikacyjne o nadanie NIP za pośrednictwem swojego pracodawcy.
W przypadku umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o nadaniu NIP, postępowanie to wznawia się z urzędu.

Obowiązkowi posiadania NIP podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych przepisów są podatnikami. Numer podatkowy muszą także posiadać zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków, a także podmioty będące płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. W zakresie identyfikacji podatkowej obowiązków za podatnika może dopełnić płatnik podatku.

Kto i w jaki sposób nadaje NIP? Co powinien zrobić student lub uczeń, aby otrzymać NIP? Kto dokonuje ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych ? Czy można wysłać zgłoszenie o nadanie NIP drogą elektroniczną?
Czy przepisy określają terminy na aktualizację danych objętych NIP?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 6.09.2010 (173) – str.B14

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: NIP nadawanie nip numer nip
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE