Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Deweloper nie może narzucać kupującemu notariusza


Wiadomości | Prawo 2010-09-02 09:01:18

Większość deweloperów informuje swoich klientów, że nie ma żadnego problemu żeby zawrzeć umowę sprzedaży w dowolnej kancelarii notarialnej. Chociaż oczywiście polecają swojego zaprzyjaźnionego notariusza, u którego jest szybko, tanio i solidnie. W praktyce jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Problem pojawia się w momencie, kiedy klient chce zawrzeć umowę w innej kancelarii. Deweloper odmawia albo wydania odpowiednich dokumentów albo zawarcia umowy. Jeden z deweloperów zapytany dlaczego - odpowiada krótko - nie bo nie. Taka praktyka budzi niepokój klientów, którzy obawiają się, że wskazany w ten sposób notariusz nie zabezpieczy należycie ich praw i będzie działał na korzyść dewelopera.

Praktyka wprowadzania klientów w błąd stosowana jest przez wielu deweloperów.
Dowodem na to są wpisy na forach internetowych oraz informacje od czytelników.

- Zostałem poinformowany, że teoretycznie mam prawo do własnego wyboru notariusza, ale to deweloper jest w posiadaniu całej dokumentacji niezbędnej do zawarcia umowy i założenia księgi wieczystej i może jej po prostu nie wydać - pisze użytkownik forum internetowego.

Co wg UOKiK decyduje o tym, że konsument powinien mieć możliwość wyboru notariusza? Czy zamieszczenie w umowie przedwstępnej gotowego punktu, wskazującego notariusza, może zostać uznane jako niedozwolone postanowienie umowne? Co chroni konsumenta w zakresie wysokości opłaty, którą trzeba będzie uiścić u wskazanego przez dewelopera notariusza?

Ewelina Stępień

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.09.2010 (171) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: deweloper notariusz umowa akt notarialny
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE