Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak wybrać serwer hostingowy?


Porady ekspertów | Inwestycje 2010-09-01 15:50:01

Wybór serwera hostingowego - zwłaszcza jego bezawaryjność - ma duży wpływ na postrzeganie naszej firmy przez klientów. Na co należy zwrócić uwagę, żeby dobrze ulokować pieniądze przeznaczone na zakup serwera hostingowego? Poniżej przedstawiamy osiem wskazówek pomocnych przy wyborze hostingu.

1. Wybierz znanego hostingodawcę

Wybierz firmę, która posiada znaną markę. Pozwoli Ci to uniknąć firm-krzaków, które starają się przyciągnąć klientów poprzez znaczne zaniżanie cen. Jeśli oferta wygląda zbyt pięknie, żeby była prawdziwa, to prawdopodobnie jest nieprawdziwa.

2. Wyślij maila lub dwa do firmy hostingowej

Zobacz jak długo musisz czekać na odpowiedź. Może to być bardzo owocne. Jeśli Ty – jako potencjalny klient – musisz czekać na odpowiedź dwa lub trzy dni, to można podejrzewać, że podobnie (albo dłużej) będziesz czekał jako klient. Trzy dni bez rozwiązania problemu to całe wieki!

3. Wsparcie techniczne

Najlepiej gdyby było wsparcie telefoniczne 24 godziny na dobę. Lub chociaż wsparcie mailowe 24h z szybkim czasem reakcji. Duże firmy hostingowe pracują w trybie trzyzmianowym i oferują całodobowy telefon awaryjny. Warto o to zapytać w czasie rozpoznawania rynku.

4. Funkcjonalność serwera

Większość maniaków komputerowych uwielbia unixy. Serwery unixowe (lub częściej spotykane linuxowe) są na rynku długo, są stabilne i wydajne. Oferują też dodatkową funkcjonalność, jak możliwość połączenia przez SSH, utworzenia kilka baz danych MySQL i/lub PostgreSQL (to akurat systemy MS też oferuję), możliwość samodzielnego zarządzania kontem, domenami, pocztą, bazami danych oraz ftp przez wygodny panel (np. cPanel) czy własny adres IP. Większość z tych funkcjonalności jest obecnie standardem (no, może oprócz SSH). Czasem trzeba poprosić o coś, np. dodatkowy moduł do PHP lub rozszerzenie tsearch do baz danych Postgres. Przeważnie administratorzy uruchamiają dla nas nową funkcjonalność lub przynajmniej instruują co możemy zrobić we własnym zakresie, żeby ją uruchomić.

5. Okres testowy

Jeśli jest taka możliwość, skorzystaj z okresu testowego serwera. Zamieść na nim stronę zbliżoną funkcjonalnie do tej, którą chcesz tam uruchomić. Może to być jakiś gotowy CMS. Ważne, żeby korzystał z baz danych i bibliotek, które będziesz chciał wykorzystać u siebie. Dwa tygodnie to wystarczający okres na sprawdzenie czy wszystko działa tak, jak powinno. To jest też dobry okres na komunikację z działem pomocy technicznej. Sprawdź na co możesz liczyć z ich strony.

6. Lokalizacja serwera

Najlepiej, jeśli serwerownia będzie mieściła się w Polsce. Dzięki temu strona będzie otwierać się minimalnie szybciej (kilkanaście-kilkadziesiąc milisekund szybciej) niż gdyby serwer leżał za granicą (w Niemczech czy USA). Dodatkowo krótszy czas odpowiedzi serwera (tzw. pingi) sprzyja pozycjonowaniu strony (w niewielkim stopniu, ale zawsze). Serwer w Polsce daje też nadzieję na to, że firma hostingowa ma nad min pełną kontrolę (fizyczną również) i może szybciej zareagować na awarię. Jeśli mamy wybór lokalizacji serwera, zawsze lepiej wybrać lokalizację w Polsce.

7. Z polecenia znajomych

Webmasterzy zawsze pytają o firmy hostingowe na forach internetowych. Dobrze jest wyszukać kilka ostatnich wątków na temat interesującej nas firmy. Istnieją też w sieci rankingi firm. Wystarczy w Google wpisać "ranking hostingu" lub "ranking firm hostingowych". Najlepiej jest unikać tych, które okupują ostatnie miejsca...

8. Myśl

Jeśli planujesz utworzyć poważną stronę, zamieść ją na poważnym serwerze. Aktualnie koszt hostingu jest dość niski, w porównaniu z kosztem sprzed kilku lat. Nie ma sensu oszczędzać na hostingu 50-100zł rocznie, kupując u nieznanej firmy. Bo to, co zaoszczędzisz jest niczym w porównaniu z tym co możesz stracić. Wyobraź sobie, że kupisz hosting za 20 zł rocznie. Jednak jeśli coś przestanie działać – możesz oczekiwać kontaktu technicznego za 20 zł rocznie... Czyli nie licz na wiele. Od hostingu za 150zł rocznie wzwyż mozesz oczekiwać dobrej obsługi i szybkiego rozwiązania problemów technicznych.

Jacek Różański

Tagi: hosting serwer strona internetowa
Źródło: Opcode - projektowanie stron
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Fuyy
2014-01-21 11:30:19

Dokładnie za 150 zł to hosting już jest przyzwoity, ale serwery obojętnie jakiej firmy czasami zawodzą. My w firmie zrezygnowaliśmy całkowicie z zajmowania się swoimi stronami zleciliśmy to zewnętrznej firmie i okazało się to dobrym wyjściem http://www.bezpiecznafirma.com.pl/ mamy stały abonament więc nie interesuje nas czy firma walczy z serwerownią godzinę czy 200 godzin w miesiącu ostatnio w grudniu było sporo problemów cały czas do nas dzwonili, ale fakt faktem strony cały czas chodziły, wcześniej kiedy sami się tym zajmowaliśmy bywało różnie, już nie mówię, że informatyk cały czas był niedostępny.

~JR
2010-09-06 10:28:15

Od 150zł rocznie można mieć całkiem przyzwoity hosting - kei, ehost i pewnie parę innych. Na pewno są to rozwiązania wystarczające dla wymagań 90% typowych stron firmowych w Polsce, z dobrym supportem 24 godziny na dobę i odpowiednią funkcjonalnością (postgres 8.4 - czyli najbardziej aktualny na tą chwilę, cron, możliwość podpięcia wielu domen, duży transfer miesięczny).

--
Pozdrawiam

~DK
2010-09-03 10:57:40

Pytanie, co można mieć za 150 zł rocznie?
Warto też pamiętać, że istnieje trochę lokalnych firm internetowych średniej wielkości, dla których nawet mała firma może być ważnym klientem. A dla dużej firmy hostingowej jesteśmy jednym z wielu tysięcy...

Pozdrowienia,

DK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE