Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zaniżysz cenę auta, stracisz odszkodowanie


Wiadomości | Finanse 2010-09-01 08:32:19

Ubezpieczyciele wyłączają umownie wypłacanie odszkodowań za szkody powstałe w autach wprowadzonych nielegalnie do obrotu. Wbrew pozorom takie auta to nie samochody skradzione, ale takie, których nie zgłoszono do odprawy celnej. Według stosowanych ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco nielegalnie wprowadzony do obrotu jest także pojazd, który oclono, ale bez zachowania obowiązku podania w zgłoszeniu celnym lub innym dokumencie danych zgodnych z rzeczywistością lub gdy naruszono ograniczenia w obrocie.

Taką klauzulą posługuje się firma Concordia. Zdaniem rzecznika ubezpieczonych tego typu zapisy są niezgodne z prawem. Zakład ubezpieczeń będący profesjonalistą przed zawarciem umowy ubezpieczenia może i powinien sprawdzić i zweryfikować dokumenty dotyczące zakupu pojazdu, w tym dokumenty dotyczące sprowadzenia auta do Polski. Skoro przyjął od konsumenta składki, powinien ponosić za to odpowiedzialność.

W 2009 roku rzecznik ubezpieczonych skierował do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 28 zawiadomień o podejrzeniu stosowania praktyki naruszającej zbio-rowe interesy konsumentów, z czego aż 15 zawiadomień dotyczyło postanowienia „nielegalnego wprowadzenia pojazdu na polski obszar celny” stosowanego w umowach autocasco. Zawiadomienia dotyczyły niemal wszystkich ubezpieczycieli. Prezes UOKiK we wszystkich sprawach podzielił uwagi rzecznika ubezpieczonych i poinformował o podjęciu działań w celu wyeliminowania postanowienia z obrotu prawnego.

Na jakiej podstawie UOKiK podjął działania? W jaki sposób powinno być określone ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela? Ile może kosztować zamieszczanie w ogólnych warunkach ubezpieczenia niedozwolonych klauzul?

Katarzyna Wójcik-Adamska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.09.2010 (170) – str.10-11

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: ubezpieczenie zaniżenie wartości cło
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE