Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kiedy można w sposób legalny ściągać filmy i muzykę z internetu?


Wiadomości | Prawo 2010-09-01 08:28:35

Czy mogę bezpiecznie pobierać pliki przez P2P? Mam zainstalowany jeden z popularnych programów do wymiany plików w internecie. Wyszukując filmy czy muzykę, nie mogę jednak wiedzieć, które z nich są chronione prawami autorskimi. Czy łamię prawo, ściągając pliki objęte ochroną?

TAK.
Każdy utwór zamieszczony na stronie internetowej lub pobierany za pomocą łączy internetowych przy wykorzystaniu programów peer-to-peer (P2P) podlega ochronie przewidzianej ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oznacza to, że ściąganie utworów i ich udostępnianie jest możliwe tylko na zasadach określonych przez posiadacza majątkowych praw autorskich. Autor ma więc monopol na decydowanie o losach swojego utworu.

Podstawową regułą w prawie autorskim jest to, że z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa
majątkowe (np. wydawca lub producent) lub na rzecz której ustanowiona została licencja.

Najczęściej na stronach internetowych umieszczane są informacje dotyczące zakresu korzystania z zamieszczonych tam treści. Często przy poszczególnych utworach umieszczany jest podpis copyright, który wskazuje na posiadacza majątkowych praw autorskich i jest to jednocześnie wskazówka, że pliku nie można pobierać, a tym bardziej rozpowszechniać bez zgody autora.

Takich informacji nie znajdziemy, ściągając pliki przez P2P, dlatego każdorazowe pobieranie plików to ryzyko i mniej lub bardziej świadome narażanie się na odpowiedzialność. Należy pamiętać, że ściąganie plików wbrew woli osoby, która posiada do nich prawa autorskie, jest zawsze łamaniem prawa.

Podstawa prawna Art. 17 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Czy ściąganie gier jest legalne? Czy wizyta policji grozi każdemu, kto ma na swoim dysku nielegalnie uzyskane wersje plików? Czy można udostępnić filmy kolegom? Czy mogę zostać skazany za wymianę?

Adam Makosz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.09.2010 (170) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: prawo autorskie prawa autorskie ściąganie internet muzyka
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE