Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak opodatkowana jest pomoc dla uczniów i studentów


Porady ekspertów | Księgowość 2010-08-30 08:44:04

Czy szkoła musi wystawiać PIT-8S ? W ramach działania 2.2 ZPORR "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, wypłacono młodzieży z obszarów wiejskich stypendium w kwocie 1 tys. zł, tj. po 250 zł za cztery miesiące. Stypendyści złożyli oświadczenie PIT-2C. Czy szkoła jako płatnik musi wystawić uczniom PIT-8S?

Tak. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.
Zwolnienie to stosuje się jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2C), że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e ustawy o PIT. Podatnik jest zobowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
W przypadku wypłacania stypendiów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości do 380 zł miesięcznie, płatnik po zakończonym roku podatkowym zobowiązany jest sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru PIT–8S, natomiast w sytuacji wypłaty stypendium w wysokości 1 tys. zł miesięcznie płatnik jest zobowiązany do poboru zaliczki od nadwyżki ponad 380 zł, oraz do wystawienia informacji o wysokości wypłaconego stypendium według ustalonego wzoru PIT–8S.

Czy można sumować limit zwolnienia ? Czy kwota umorzonego czesnego jest opodatkowana ? Czy spółka zaliczy do kosztów wydatki na stypendia? Czy stypendysta może uzyskiwać dochód ? Czy wydatki na studia będą kosztem ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 30.08.2010 (168) – str.B15

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: podatki pomoc dla studentów dotacje UE
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE