Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pozwy zbiorowe pomogą w ochronie środowiska


Wiadomości | Prawo 2010-08-27 08:07:17

Za szkody w środowisku odpowiada ten, kto je wyrządził. Zgodnie z prawem musi na przykład przywrócić pierwotny stan środowiska na danym terenie, ponieść koszty z tym związane.

Jednak od 19 lipca, gdy zaczęła obowiązywać instytucja pozwów zbiorowych, taki sposób dochodzenia roszczeń przed sadem może być także stosowany w sytuacji, gdy szkoda w środowisku będzie dotyczyła grupy osób. Do tej pory dochodzenie swoich praw czy uzyskanie odszkodowania za zdewastowane środowisko przez jedną osobę nie było łatwe.

W ramach pozwu grupowego o odszkodowanie mogą wystąpić np. rybacy za zatrutą wodę w jeziorze czy rzece, mieszkańcy, którzy są truci przez zakład przemysłowy zlokalizowany blisko ich miejsca zamieszkania.

- Sprawy szkód środowiskowych są z reguły trudne dowodowo – mówi Michał Wołoszczuk, radca prawny z kancelarii D.Dobkowski stowarzyszonej z firmą Doradczą KPMG.

Dlatego jego zdaniem wystąpienie kilkunastu lub więcej osób razem daje szanse na efektywniejsze wykorzystanie wszystkich dowodów (choćby poprzez przesłuchanie wszystkich członków grupy w jednym postępowaniu przed jednym i tym samym sądem), sprawniejsze przygotowanie wniosków dowodowych, korzystanie z szerszej wiedzy większej ilości osób np. o skutkach zanieczyszczenia, przyczynach czy okolicznościach zdarzenia.

Jaki warunek musi być spełniony, aby truciciela środowiska pociągnąć do odpowiedzialności w ramach instytucji pozwu zbiorowego? Dlaczego jedna osoba bez wsparcia ekspertów w tej dziedzinie ma trudności w dochodzeniu swoich praw?

Łukasz Kuligowski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.08.2010 (167) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pozew zbiorowy sąd środowisko zatrucie kara odszkodowanie naprawa
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE