Kalendarz wydarzeń
Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak wybudować dom na działce rolnej?


Porady ekspertów | Inwestycje 2010-08-27 07:59:36

Czy od razu można dostać pozwolenie na budowę? Zamierzam kupić działkę rolną położoną na wsi. Grunt jest położony przy drodze publicznej i biegnie przez niego sieć wodno-kanalizacyjna i energetyczna. Czy w związku z tym będę mógł od razu ubiegać się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Nie.
Inwestycje budowlane na gruntach rolnych wiążą się często z koniecznością przejścia złożonej procedury. W pierwszej kolejności należy zmienić przeznaczenie działki na cele nierolnicze, a w drugiej wyłączyć ją spod produkcji rolnej.

Osoba, która chce zmienić przeznaczenie nieruchomości rolnej na działkę budowlaną, powinna rozpocząć działania od ustalenia statusu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego. Należy pamiętać, że zakup ziemi rolnej w celu jej przekwalifikowania na działkę budowlaną w gminie, która nie posiada aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego, jest ryzykowny z dwóch powodów. Po pierwsze nie wiadomo, jakie jest lub będzie w przyszłości przeznaczenie działki, po drugie zaś może okazać się, że w jej sąsiedztwie będzie przebiegać np. obwodnica lub linie wysokiego napięcia.

W wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej urzędu gminy właściwego ze względu na położenie należy zatem dowiedzieć się, jakie jest konkretne przeznaczenie działki oraz czy gmina ma już uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy też jest dopiero na etapie jego tworzenia.

Jeżeli gmina posiada plan zagospodarowania przestrzennego należy zmienić przeznaczenie gruntu w trybie zmiany planu. Jeżeli natomiast go brakuje właściwa będzie procedura, w której właściciel musi dążyć do wydania decyzji o warunkach zabudowy.

Podstawa prawna: Art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.2003 r. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.)

Czy o odrolnieniu zawsze decyduje wójt? Czy można budować przed uchwaleniem planu? Czy trzeba wyłączyć działkę z produkcji? Czy zawsze trzeba wystąpić o odrolnienie?

Adam Makosz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.08.2010 (167) – str.B11

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: dom budowa działka rolna odrolnienie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE