Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacji


Wiadomości | Inwestycje 2010-08-25 08:47:19

Od dziś to wojewoda będzie wskazywał, gdzie należy wznieść obiekty przeciwpowodziowe, zdecyduje które grunty należy wywłaszczyć pod ich budowę oraz zatwierdzi projekt budowlany. Zrobi to wydając jedną decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji.

- Skumulowanie tych kompetencji w ręku wojewody to dobry pomysł. Wojewoda ma całościowy ogląd sytuacji i wie, gdzie jest największe zagrożenie powodziowe w województwie, gdzie należy zbudować wały a gdzie poldery przeciwpowodziowe – chwali zmiany Wiesław Pek.

Rozwiązania są wzorowane na specustawie drogowej, w przypadku której decyzje o wywłaszczeniu także podejmują władze województwa. Niemal natychmiast będzie mogła ruszyć inwestycja. Odszkodowanie za grunty, tak jak w przypadku specustawy drogowej, będzie ustalane później w osobnym postępowaniu.

- To jest oczekiwane rozwiązanie. Cieszymy się z każdych przepisów, które pozwolą przyśpieszyć budowę obiektów przeciwpowodziowych - Wiesław Pek, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Do tej pory przed rozpoczęciem budowy musiała zostać wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji, z właścicielami gruntów położonych na terenach przeznaczonych pod budowę trzeba było przeprowadzić negocjacje, a na koniec uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.

Czy grunty przeznaczone na budowę obiektów przeciwpowodziowych automatycznie staną się własnością państwa? W jaki sposób będzie ustalone odszkodowanie dla osób, które zostaną wywłaszczone ze swoich nieruchomości? Do kogo osoba wywłaszczona będzie mogła się odwołać?

Agnieszka Bobowska , Małgorzata Kryszkiewicz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 25.08.2010 (165) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: inwestycje przeciwpowodziowe poldery wały
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE