Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

200 tys. domen .eu Polska w czołówce


Wiadomości | Zarządzanie 2010-08-24 09:42:52

Polacy zarejestrowali już ponad 200 tys. domen Unii Europejskiej. Pod względem liczby tych adresów Polska umocniła się na piątym miejscu wśród krajów Europy zaraz za Francją, a przed Włochami. Co trzecia krajowa domena .eu zarejestrowana została za pośrednictwem firmy home.pl.

Od momentu utworzenia domena europejska cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jeszcze w lipcu 2009 roku w rękach Polaków pozostawało około 150 tysięcy adresów tego typu. Dziś operator domeny – EURid (ang. European Registry of Internet Domain Names) – poinformował, że liczba adresów z końcówką .eu zarejestrowanych w Polsce przekroczyła 200 tysięcy. Wynik ten wskazuje na wysoką, 25% dynamikę wzrostu krajowych rejestracji na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

W europejskiej czołówce bez zmian. Stawce przewodzą Niemcy, a pozycja „wielkiej czwórki” w najbliższym okresie wydaje się być niezagrożona. Do chwili obecnej zarejestrowano już ponad 3,2 mln domen .eu i wartość ta stale rośnie. Adres z rozszerzeniem .eu jest obecnie dziewiątą pod względem popularności domeną na świecie.

Europejskie domeny, choć rejestrują je także osoby fizyczne, są przydatne przede wszystkim firmom działającym na europejskich rynkach.

Zdecydowana większość rejestrowanych przez nas adresów należy do firm. Rejestracja domeny .eu jest dla przedsiębiorców doskonałą, czasami niestety jedyną już okazją do pozyskania prostego i wartościowego adresu WWW z własną nazwą. – zauważa Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający home.pl. – Większość z utworzonych domen jest odnawiana, co oznacza, że firmy rzeczywiście z nich korzystają i mają one dla nich wymierną wartość.

W Polsce domeny .eu z powodzeniem konkurują z adresami globalnymi, takimi jak: com, net, org, czy info. Ponad 80 proc. nabywców korzysta z pośrednictwa krajowych rejestratorów, takich jak home.pl i jest to w tym względzie najwyższy odsetek w Europie Centralnej. home.pl plasuje się w pierwszej piętnastce na liście wszystkich akredytowanych rejestratorów domeny .eu.

Rejestracja nazw .eu, czyli "domen europejskich" została uruchomiona 7 grudnia 2005 roku. Początkowo abonentem domeny .eu mogły zostać instytucje publiczne z Unii Europejskiej i organizacje, który posiadały prawa do znaków towarowych, odpowiadających brzmieniu nazwy rejestrowanej domeny (tzw. etap Sunrise). Od 7 kwietnia 2006 roku nazwa .eu jest dostępna dla wszystkich chętnych.

Tagi: domena EU rejestracja
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE