Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Aplikanci będą zaskarżać wyniki egzaminów zawodowych


Wiadomości | Prawo 2010-08-24 09:30:47

Osoby, które uzyskały negatywny wynik z egzaminów adwokackiego i radcowskiego, będą się odwoływać do komisji egzaminacyjnej przy Ministrze Sprawiedliwości. Mają na to tylko 14 dni od daty otrzymania uchwały o uzyskanej ocenie. Aplikanci już zbierają argumenty, na które będą się powoływać w swoich uzasadnieniach.

Pomoc w odwołaniach zadeklarowała również Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. W tym celu zamówiła nawet opinię prof. Michała Romanowskiego, który wskazał, że zadanie z prawa cywilnego pozwalało na wielotorową argumentację, co na takim egzaminie nie powinno mieć miejsca.

- Aplikanci, którym nie powiodło się na egzaminie zawodowym, będą się z pewnością odwoływać – takie jest ich prawo- podkreśla Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Samorządy prawnicze mają dużo zastrzeżeń do tegorocznych egzaminów końcowych.

-Egzamin ministerialny ujawnił te wszystkie wady, przed którymi samorząd adwokacki przestrzegał kiedy uchwalano przepisy - wskazuje Andrzej Michałowski p.o. Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

W tym roku egzaminy zawodowe po raz pierwszy organizowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Samorządy wytykają resortowi brak przejrzystych zasad egzaminowania.

Jakich zmian w zasadach egzaminu domagają się przede wszystkim aplikanci i przedstawiciele samorządu? Dlaczego wprowadzeniu samorządowych egzaminów sprzeciwia się Ministerstwo Sprawiedliwości? Co zawiera lista postulatów stworzona przez samorząd aplikantów adwokackich?

Agnieszka Bobowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.08.2010 (164) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: egzamin radca adwokat ministerstwo prawo
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE