Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Skarbówka potrzebuje jednego systemu IT


Wiadomości | Zarządzanie 2010-08-23 09:02:07

Skarbówka stanowi kluczową część sektora publicznego w Polsce. Jakie jest jej znaczenie w praktyce?

Krzysztof Woźniak:*
Sposób działania administracji skarbowej ma ogromny wpływ na kondycję ekonomiczną państwa, warunki działania przedsiębiorstw oraz jakość naszego życia. Skarbówka podlega tym samym uniwersalnym zasadom z zakresu organizacji i zarządzania, co przedsiębiorstwa prywatne. Działalność urzędów skarbowych sprowadza się do tego, aby zapewnić szczelny, skuteczny i relatywnie tani pobór podatków.

Jaki potencjał ma ta część administracji?
Jeśli chodzi o polski sektor skarbowy to największy potencjał tkwi w jakości stanowionego prawa oraz zintegrowanym systemie informatycznym (systemie IT). Na dzisiaj jest używanych wiele różnych programów IT, które realizuję poszczególne funkcje. Do każdego z tych systemów należy wiele razy dziennie logować się i wylogowywać.

Z perspektywy operacyjnej najważniejsze jest dalsze obniżanie kosztów funkcjonowania urzędów oraz poprawa jakości obsługi. Jak to wygląda w praktyce?
Trzeba przyznać, że wiele już zostało zrobione. Dla przykładu kilka lat temu na bazie wzorów francuskich utworzono „call center”, jak również rozpoczęto proces dedykowania niektórych urzędów skarbowych do poszczególnych typów podatników, np. fundusze inwestycyjne mogą być obsługiwane tylko przez niektóre urzędy. Myślę, że ten proces dużych zmian organizacyjnych powinien być kontynuowany. W aspektach organizacyjnych kluczowe są centralizacja funkcji back-office’u, np. księgowości, IT i innych, a następnie rozważenie migracji w kierunku „shared service center”.

Czy w grę powinny wchodzić tylko duże reformy? Czy będzie rozbudowany system e-deklaracji?

* Krzysztof Woźniak, ekspert firmy Capgemini, jednej z dostawców w zakresie usług konsultingowych, technologicznych i outsourcingu, która jest obecna w 30 krajach

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 23.08.2010 (163) – str.B4
 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: skarbówka IT informatyka w urzędach
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE