Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Będą bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia


Wiadomości | Prawo 2010-08-20 08:42:03

Rzecznik praw obywatelskich (RPO), chce zapewnić bezpłatną pomoc prawną dla osób, które wpadły w pułapkę kredytową lub mają problemy z ubezpieczycielem. Na początek prof. Irena Lipowicz wesprze powstawanie wyspecjalizowanych klinik prawnych, funkcjonujących przy uczelniach prawniczych, które podpowiedzą jak inwestować na giełdzie oraz czy umowa, z instytucją finansową jest dla klienta korzystna.

Punkty doradztwa nie tylko działałyby pod patronatem RPO, ale także mogłyby korzystać z prowadzonego przez rzecznika portalu codziennikprawny.pl.

- Zastanawiam się również nad przekazaniem możliwości korzystania z „codziennika” poradniom obywatelskim na zasadzie jego współtworzenia czy współredagowania – mówi prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.

Dr Piotr Zapadka, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym ma powstać pierwsza specjalistyczna poradnia wyjaśnia, że inicjatywa podjęta wspólnie z RPO ma zachęcić osoby o najniższej świadomości w obszarze usług finansowych do korzystania z doradcy zanim podpiszą umowę.

- Z poradnictwa będzie można skorzystać także, gdy problemy z instytucją finansową już wystąpiły – dodaje dr Piotr Zapadka.

Jakie sprawy stanowią największą grupę wniosków trafiających do biura RPO? W jakich sytuacjach np. zakład ubezpieczeń działa sprzecznie z prawem lub z zawartą umową? Dlaczego prawnicy przyznają, że idea pomocy obywatelom jest słuszna, ale do pomysłu podchodzą z ostrożnością?

Daria Stojak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 20.08.2010 (162) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: porada prawna konsultacja RPO
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE