Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Urzędnik sprawdzi czy podatnik ma konkubenta


Wiadomości | Księgowość 2010-08-19 09:36:53

Podatnik, który chce skorzystać z rozliczenia podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, musi faktycznie samodzielnie wychowywać dziecko. Oznacza to, że osoby żyjące w nieformalnych związkach (konkubinat), wspólnie mieszkające i wychowujące dzieci nie mogą skorzystać z opodatkowania swoich dochodów na preferencyjnych zasadach, bez względu na stan cywilny.

Ostatecznie potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II FSK 279/08). W Sejmie jest już projekt zawierający propozycję doprecyzowania definicji osoby samotnie wychowującej dziecko.

Jak przekonuje Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów zmiana nad jaką trwają prace w sejmowej Komisji Przyjazne Państwo nie zawęża preferencji wyłącznie do osób samotnie wychowujących dzieci. Jej celem jest rozwianie wątpliwości interpretacyjnych, gdyż zdarza się, że podatnicy wychowujący wspólnie dzieci uważają, że przysługuje im preferencja, jeżeli posiadają status panny, kawalera, itp.

Według Jacka Bajsona, doradcy podatkowego, dyrektora w TPA Horwath obecny spór sprowadza się do tego, czy pojęcie osób samotnie wychowujących dzieci interpretujemy formalnie – jako podmioty wymienione w przepisach, czy też potrzebne jest wykazanie, że podatnik faktycznie samotnie wychowuje dziecko.

Czy zmiana w kształcie zaproponowanym przez Komisję Przyjazne Państwo pozostawi nadal szerokie pole do interpretacji przysługujących preferencji? Dlaczego, jeżeli podatnik zadeklaruje w zeznaniu samotne wychowywanie dzieci, podważenie jego oświadczenia będzie trudne? Na czym będzie się opierać udowodnienie istnienia takiego stanu czyli samotnego wychowywania dzieci przez dłuższy i nieprzerwany okres?

Magdalena Majkowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 19.08.2010 (161) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek ulga samotne wychowanie dzieci dziecko
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE