Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych dla lekarzy i prawników podpisane


Wiadomości | Finanse 2010-08-17 10:09:04

Od 1 maja 2011 r. więcej podatników będzie musiało zainstalować kasy fiskalne. Taki obowiązek będą miały przede wszystkim gabinety lekarskie i kancelarie prawnicze. Minister finansów podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Wejdzie ono w życie dnia 1 stycznia 2011 r., ale do końca kwietnia 2011 r. dla nowych grup podatników, dla których przewidziano kasy fiskalne, będzie obowiązywało jeszcze zwolnienie.

Vacatio legis przewidziano ze względu na konieczność dostosowania się techniczno-organizacyjnego podatników oraz dostawców kas.

Zgodnie znowym rozporządzeniem prawie każda działalność, w ramach której prowadzona jest sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych, będzie wymagała ewidencji obrotu kasą rejestrującą. Ewidencjonowaniu podlegać więc będą m.in. usługi medyczne, prawnicze, księgowe, rachunkowe, tłumaczeniowe, detektywistyczne, pogrzebowe. Kasy fiskalne będą musiały też zainstalować firmy zajmujące się sprzedażą biletów na różne imprezy kulturalne, mecze, do cyrku, itp.

Kasy będą musieli zainstalować także podatników rozliczających się na zasadzie karty podatkowej. Chodzi m.in. o usługi ślusarskie, krawieckie, wyrób i naprawa naczyń blaszanych, kotlarstwo, mechanika maszyn i urządzeń rolniczych, kołodziejstwo, bednarstwo, koszykarstwo, wytwarzanie mioteł i wyrobów z gałęzi i słomy, repasacja pończoch, bieliźniarstwo, gorseciarstwo, modniarstwo.

Ze zwolnienia będą jednak nadal korzystać notariusze.

Nie zmienią się również limity obrotów, po przekroczeniu których przedsiębiorcy muszą stosować kasy fiskalne. Obowiązywać będzie też zwolnienie dla podatników o obrotach do 40 tys. zł. Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł stracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Tagi: kasa fiskalna prawo podatek lekarz prawnik
Źródło: informacje prasowe
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE