Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak się rozlicza mały podatnik?


Porady ekspertów | Księgowość 2010-08-17 09:10:10

Mały podatnik ma trzy możliwości rozliczeń VAT. Czasami ciężko określić, jaka forma opodatkowania będzie właściwa dla naszej firmy. Pomocne w podjęciu optymalnej decyzji będą informacje zawarte w szkoleniu Akademii PARP Podatek VAT.

Status małego podatnika określa art. 2 ust. 25 Ustawy o podatku od towarów i usług. Mali podatnicy mogą wybrać jeden z trzech sposobów rozliczania podatku VAT, czyli zasady ogólne, rozliczenie kasowe oraz rozliczenie kwartalne.

Sprawdzając, czy posiada się status małego podatnika warto pamiętać, że nie bierze się pod uwagę całych przychodów, ale jedynie wartości brutto sprzedaży. W przypadku, gdy w trakcie roku zostaną przekroczone określone prawem kwoty, traci się status małego podatnika.

Mały podatnik może rozliczać się z podatku VAT na zasadach ogólnych, które zobowiązują do składania deklaracji VAT-7 za okresy miesięczne, do 25 każdego następnego miesiąca.

Drugą możliwością jest skorzystanie z tzw. rozliczenia kasowego. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania wynagrodzenia za wykonaną usługę albo sprzedany towar. Warto jednak zastanowić się przed wyborem metody kasowej, ponieważ można z niej zrezygnować dopiero po upływie 12 miesięcy. Podatnik korzystający z tej metody musi rozliczyć podatek nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, nawet jeśli nie dostanie wynagrodzenia do tego czasu. Rozliczający się metodą kasową mali podatnicy składają kwartalne deklaracje VAT-7K, czyli tylko 4 razy w roku, co znacznie redukuje ich ilość.

Minusem kasowego rozliczenia jest konieczność pilnowania momentu wpłaty pieniędzy oraz jednorazowej wpłaty dużej kwoty podatku, na co należy być przygotowanym. Ponadto odliczenie przez małego podatnika podatku naliczonego następuje dopiero w momencie zapłaty za fakturę. Podobnie kontrahenci mogą być zniechęceni do kontaktów handlowych z małym podatnikiem ze względu na to, że mogą odliczyć podatek z faktur wystawionych przez małego podatnika dopiero po zapłacie należności.

Ostatnią z metod jest kwartalne rozliczenie podatku. W tym przypadku podatnik stosuje ogólne reguły obowiązku podatkowego, ale składa deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne. Zaletą tej metody, w porównaniu z rozliczeniem kasowym, jest odliczenie podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury. Podobnie kontrahenci, mogą odliczyć podatek z faktur w momencie ich otrzymania, co niewątpliwie zachęca do współpracy z takim podatnikiem.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl, oprócz szkolenia „Podatek VAT”, znajduje się 19 szkoleń,
w tym szkolenia podatkowe i prawne:

Jeszcze w tym roku dział finansowo-prawny będzie uzupełniany o kolejne szkolenia, tak by w jednym miejscu uczestnicy mogli zdobyć wszechstronną, kompleksową wiedzę niezbędną do prowadzenia firmy.

Tagi: mały podatknik VAT metoda rozliczenia
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE