Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Agroturystyka korzysta z ulg


Wiadomości | Księgowość 2010-08-17 09:13:20

Osoby prowadzące sezonową działalność w zakresie usług agroturystycznych mogą skorzystać z ulg podatkowych. Jakich?

Rafał Sidorowicz:*
Gdy działalność osiąga niewielki rozmiar – na rzecz turystów wynajmowanych jest do 5 pokoi gościnnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, podmioty te, przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, uprawnione są do preferencji w odniesieniu do podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.

Na czym polega ulga w podatku dochodowym?
Istotą ulgi w podatku dochodowym jest zwolnienie z opodatkowana dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu oraz wyżywienia turystów, przy czym bez znaczenia pozostaje liczba letników – istotna jest jedynie liczba pokoi. Poza zakresem zwolnienia pozostają często spotykane uzupełnienia wypoczynku w postaci różnego rodzaju rozrywek dla turystów (np. przejażdżki, ogniska).

Jak właściwie rozliczać taką działalność?
Podatnicy powinni wydzielić część wynagrodzenia przypadającą na dochód zwolniony oraz dochód opodatkowany, przy czym taki podział nie powinien być oderwany od rzeczywistej wartości świadczeń. Celem uniknięcia potencjalnego sporu z fiskusem w tym zakresie, godne rozważenia jest skorzystanie z możliwości, jakie daje złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Rozwiązanie takie nie będzie jednak dostępne dla wszystkich właścicieli gospodarstw agroturystycznych, m.in. dla tych, którzy zatrudniają więcej niż dwóch pracowników lub pełnoletnich członków rodziny.

Z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego wiąże się również kwestia podatku od nieruchomości - na co w tym przypadku zwrócić uwagę? Na czym polega ulga w podatku od nieruchomości?

*Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy, konsultant w TPA Horwath

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 17.08.2010 (159) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

Tagi: podatki ulgi podatkowe agroturystyka
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE