Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Odpowiednio sformułowana umowa pozwala zmniejszyć VAT przy sprzedaży miejsca postojowego


Wiadomości | Księgowość 2010-08-13 10:39:06

Kwestia opodatkowania VAT miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych sprzedawanych przez deweloperów wraz z lokalami mieszkaniowymi od dłuższego czasu jest źródłem sporów podatników z organami podatkowymi. Dlaczego?

Michał Borowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy:
Zdaniem fiskusa sprzedaż miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym, nawet jeśli jest dokonywana wraz ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, nie może korzystać z preferencyjnej
7-proc. stawki VAT, gdyż ta może być zastosowana jedynie w odniesieniu do lokali mieszkalnych.

W wyroku z 11 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 724/09) Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny rozstrzygnął tę kwestię na korzyść podatnika.
To prawda. NSA wyjaśnił m.in., w jakich przypadkach możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki VAT (7 proc.) do takiej transakcji, a w jakich sytuacjach konieczne będzie zastosowanie 22-proc. stawki podatku.

Co wpływa na sposób rozliczenia VAT przy zbyciu miejsca postojowego?
Mimo że w praktyce nabywca uzyskuje w zasadzie identyczne świadczenie polegające na możliwości parkowania samochodu w garażu podziemnym, sposób, w jaki uzyska to uprawnienie, ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia sposobu opodatkowania VAT takiej transakcji. Jak wyjaśnił NSA, w przypadku dostawy lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym możliwe są dwie sytuacje.

Jakie odmienne konsekwencje na gruncie VAT powoduje rozróżnienie (dwie możliwości) dostawy lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym? Zastosowanie jakiej koncepcji pozwoli zoptymalizować wysokość opodatkowania? Jak wyglądałaby sytuacja w przypadku, gdyby w ramach umowy, poza sprzedażą lokalu mieszkalnego, następowało zbycie udziału w wyodrębnionej własności garażu (konkretnym stanowisku postojowym)?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 13.08.2010 (157) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek VAT garaż 7%
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE