Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatnik nie może być pewny wykładni przepisów


Wiadomości | Prawo 2010-08-02 09:04:12

Wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach podatkowych są nieprzewidywalne. Czasem prowadzi to do absurdu, gdy jeden sąd wydaje dwa różne wyroki w podobnych sprawach temu samemu podatnikowi. Przykładem takich rozbieżności są wyroki dotyczące żołnierzy pełniących obowiązki za granicą.

Sąd w jednym wyroku kazał żołnierzowi zapłacić podatek od wynagrodzenia, a inny skład orzekł, że za kolejny rok przysługuje mu zwolnienie od podatku. Nikt w takiej sytuacji nie potrafi wyjaśnić, co żołnierz ma zrobić w kolejnym roku: zapłacić podatek czy nie. Takich spraw jest więcej.

Po półtora roku od wydania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie spółki Magoora, który dotyczył odliczania VAT od zakupu firmowych samochodów i paliwa do nich, dalej nie wiadomo, jak interpretować wyrok. Wojewódzkie sądy mają różne zdania. Sprawę ma rozstrzygnąć w uchwale poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sytuacja ta powoduje, że od dwóch lat firmy nie wiedzą, jakie ciążą na nich obowiązki podatkowe związane z zakupem samochodów.

Jakich jeszcze spraw dotyczą rozbieżności w orzecznictwie ? Z czego przede wszystkim wynikają wątpliwości interpretacyjne ? Jakie, mimo pewnych wad, ma zalety polski system sądownictwa administracyjnego – zdaniem ekspertów ? Jak powinien zachować się podatnik, gdy musi podjąć decyzję w obszarze objętym niejednolitym orzecznictwem?

Łukasz Zalewski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.08.2010 (148) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatki przepisy orzecznictwo podatkowe
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE