Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sędziom coraz trudniej podważać fikcyjne zlecenia


Wiadomości | Prawo 2010-07-28 09:31:41

Osoby bez odpowiednich kwalifikacji, a nawet wiedzy prawniczej na podstawie fikcyjnych zleceń próbują reprezentować strony na przykład w sprawach o rozwód. Skuteczną reprezentację ułatwiają im nieprecyzyjne przepisy procedury cywilnej, które nie dają sędziom możliwości podważenia wiarygodności coraz sprytniej skonstruowanych kontraktów zatytułowanych umowy stałego zlecenia.

To niedopuszczalne, żeby w sprawie o rozwód, gdzie potrzebne jest pełnomocnictwo szczególne, strona reprezentowana była przez osobę, z która łączy ją stały stosunek zlecenia – uważa sędzia Ewa Waszkiewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych.

Co więcej, fałszywi pełnomocnicy często sugerują swoim klientom, że posiadają kwalifikacje adwokatów lub radców prawnych. Do podpisania zleceń zachęca niska cena. Ale eksperci alarmują – w ten sposób można nie tylko przegrać sprawę, ale także zamknąć sobie drogę do uzyskania odszkodowania za błędy osoby, która nie ma obowiązku ubezpieczenia.

Tacy pełnomocnicy nie są też zobowiązani w żaden sposób do postępowania zgodnie z etyką zawodową, tak jak adwokaci, radcowie prawni czy doradcy podatkowi – mówi Katarzyna Zachorowska, prawnik z kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór.

Daria Stojak

Kto może być oprócz adwokatów i radców prawnych pełnomocnikiem w procesie? Dlaczego sędziowie mają trudności z weryfikacją, czy w sprawie rzeczywiście występuje stały stosunek zlecenia  Co stanowi największy problem z pełnomocnikiem działającym na podstawie stałego stosunku zlecenia?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.07.2010 (145) – str.B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pełnomocnik fałszerstwo sąd rodzinny
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE