Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pakiety medyczne bez abolicji


Wiadomości | Księgowość 2010-07-28 08:26:53

Pracodawcy RP wystąpili do ministra finansów z prośbą o wprowadzenie abolicji dla pakietów medycznych. Abolicją według pracodawców mieliby zostać objęci pracodawcy, którzy opłacali pracownikom dodatkowe świadczenia medyczne i nie odprowadzali od ich wartości podatku dochodowego od osób fizycznych.

To skutek uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10). Sąd uznał, że wartość abonamentu medycznego otrzymanego od pracodawcy jest przychodem pracownika, od którego powinien być odprowadzony PIT. Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma żadnych podstaw do wprowadzenia abolicji. Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i urzędy skarbowe od kilku lat prezentowały stanowisko zgodne z uchwałą NSA.

Kwestię opodatkowania abonamentów medycznych można uznać za symbol braku jasności i pewności polskiego prawa podatkowego. Kamil Skomorowski, doradca podatkowy w Accreo Taxand, uważa, że z perspektywy zasad konstytucyjnych nie do zaakceptowania jest brak reguł pozwalających na ustalenie wartości nieodpłatnego świadczenia, co w praktyce często powoduje brak możliwości prawidłowego rozliczenia podatku.

Nie może zyskać aprobaty sytuacja, w której podatnik lub płatnik jest zmuszony skorygować swoje rozliczenia za kilka lat wstecz jedynie z powodu zmiany interpretacji przepisów, której nie mógł przewidzieć w momencie dokonywania rozliczenia – argumentuje Kamil Skomorowski.

Dlaczego zdaniem ekspertów trudno uznać, że abonament medyczny jako świadczenie o charakterze gwarancyjnym, nie stanowi przychodu dla pracownika? Z jakich powodów koncepcja abolicji dla podmiotów, które do tej pory nie pobierały zaliczek na podatek w związku z abonamentami medycznymi wykupywanymi dla pracowników, nie rozwiąże problemu zaległości?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 28.07.2010 (145) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek pakiet medyczny PIT abolicja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE