Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Innowacje motorem rozwoju Europy


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-07-26 12:30:46

Ich uproszczenie jest jednym ze sposobów umocnienia zaufania, jakie pokładamy w naukowcach powiedział o unijnych procedurach finansowania badań naukowych belgijski minister ds. badań naukowych, Benoît Cerexhe.

Na spotkaniu unijnej Rady ds. Konkurencyjności ministrowie dyskutowali na temat badań naukowych i wdrażania innowacji, które mogą stać się siłą napędową unijnej gospodarki. Z uznaniem uczestników obrad spotkał się europejski Plan Badań Naukowych i Innowacji, który ma być oficjalnie zaprezentowany we wrześniu tego roku przez komisarz ds. badań naukowych i innowacji, Máire Geoghegan-Quinn. Ministrowie omówili szereg propozycji dotyczących nowego planu, w tym między innymi: opracowanie programu finansowania projektów wysokiego ryzyka, mechanizmy wsparcia eko-innowacji oraz stworzenia funduszu na kapitał podwyższonego ryzyka w celu inwestowania w młode, innowacyjne przedsiębiorstwa.

Ministrowie zgodzili się, że aby rozwój innowacji miał sens, należy usunąć takie przeszkody, jak nadmierna konkurencja pomiędzy państwami członkowskimi Unii czy fragmentaryzacja prowadzonych działań. Należy też rozwiązać problem wad systemu patentowego i niedoboru naukowców. Istotną kwestią jest uproszczenie procedur finansowania z unijnych pieniędzy nowych przedsięwzięć badawczych, gdyż zbyt mała liczba przedsiębiorstw (zwłaszcza z sektora małych i średnich) jest zainteresowana rozwojem w tym obszarze. Ministrowie podkreślili potrzebę większej koordynacji między strategiami przedsiębiorstw a instytucji naukowych.

Konieczne jest też stworzenie precyzyjnej definicji terminu „wyniki badań”. Musi ona powstać w porozumieniu zarówno z operatorami funduszy, jak i ich beneficjentami. Zbyt wąska definicja mogłaby skutkować finansowaniem jedynie tych projektów, które stwarzają jak najmniejsze ryzyko przy pominięciu mniej pewnych, za to potencjalnie przełomowych badań.

Uczestnicy spotkania zaznaczyli, że dla realizacji strategii Europa 2020 niezbędne będzie zbudowanie krótszej ścieżki między sferą nauki a rynkiem. Za kluczowe uznano inwestycje w innowacje, które mogą stworzyć źródła utrzymania dla przyszłych pokoleń Europejczyków.
 

Tagi: innowacje naukowcy badania
Źródło: Portal Innowacji
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE