Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bezpieczeństwo pracy w małych firmach


Wiadomości | Prawo 2010-07-22 10:47:42

Państwowa Inspekcja Pracy objęła szczególnym nadzorem małe zakłady produkcyjne, w których ma miejsce najwięcej wypadków przy pracy. PIP prowadzi kompleksowe działania w zakresie egzekwowania przepisów prawa jak również doskonali system promocji i przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

6 lipca w gmachu Sejmu RP obradowała Rada Ochrony Pracy pod przewodnictwem poseł Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej. Tematem posiedzenia był stan bezpieczeństwa pracy w małych zakładach produkcyjnych. Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Pracy zaprezentował dotychczasowe wyniki kontroli tych zakładów, a także prowadzone i planowane działania prewencyjne na rzecz ograniczania i eliminowania zagrożeń dla zdrowia i życia w miejscu pracy.

Krzysztof Kowalik, dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji w Głównym Inspektoracie Pracy podkreślił, że kontrole przestrzegania przepisów prawa pracy, zwłaszcza bezpieczeństwa i higieny pracy, są co roku prowadzone w małych zakładach, zatrudniających do 49 pracowników.

Wyznacznik stanu bezpieczeństwa pracy i świadomości pracodawców oraz pracowników to ocena ryzyka zawodowego. Prawidłowe jej przeprowadzenie oraz wdrożenie niezbędnych środków profilaktycznych jest podstawowym warunkiem utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy w firmie.

W 2009 roku inspektorzy pracy skontrolowali ponad 54 tys. małych zakładów, w tym około 10 tys. z branży budowlanej i ok. 2 tys. z branży produkcyjnej. W małych zakładach wszystkich branż wydali prawie 11 tys. decyzji nakazujących dokonanie udokumentowanej oceny ryzyka zawodowego. Jest to aż 91% wszystkich decyzji w tym zakresie w kontrolowanych firmach.
PIP tłumaczy, że wiele zastrzeżeń budzi planowanie i podejmowanie działań korygujących i zapobiegawczych w wyniku oceny ryzyka zawodowego. Przedsiębiorcy ograniczają się zazwyczaj do monitoringu czynników szkodliwych, instruktażu pracowników i stosowania środków ochrony indywidualnej.

W 2010 roku PIP realizuje temat "Zarządzanie bezpieczeństwem w małych zakładach, w których występuje duże nasilenie wypadków przy pracy". Inspektorzy pracy zmuszają do skutecznego działania pracodawców, aby zmniejszyć ryzyko wypadkowe. Ustalają i przedstawiają kontrolowanym pracodawcom bezpośredni związek między identyfikacją zagrożeń i podejmowanymi środkami profilaktycznymi a okolicznościami i przyczynami wypadków przy pracy.

Oprócz oceny ryzyka zawodowego kontrolowane są też inne zagadnienia takie jak szkolenia w dziedzinie bhp, profilaktyczne badania lekarskie, działalność służb bhp.

PIP od kilku lat prowadzi również specjalny program prewencyjny pod nazwą "Zdobądź dyplom PIP" skierowany do pracodawców, którzy prowadzą mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniających do 10 pracowników). W ramach programu odbywają się szkolenia na temat zastosowania oceny ryzyka zawodowego w praktyce. W tym roku w seminariach i warsztatach szkoleniowych uczestniczyło już 880 pracodawców.

Tagi: praca firmy MSP bezpieczeństwo pracy
Źródło: PIP
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE