Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy zapłacimy podatek od wygranej


Wiadomości | Księgowość 2010-07-22 09:26:08

Czy wycieczka z konkursu jest opodatkowana VAT ? Spółka organizuje akcję promocyjną dla wybranej grupy odbiorców, którzy osiągnęli najwyższy poziom realizacji sprzedaży. Warunki uczestnictwa i zasady przyznawania nagród określa regulamin konkursu. Po osiągnięciu najlepszych wyników w czasie trwania konkursu, spółka przyznała odbiorcy pracownikowi wyznaczonemu przez nagrodzonego uczestnika promocji nagrodę w postaci wycieczki. Czy ta nagroda podlega VAT?

NIE. W opisanej sytuacji ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług, polegające na przekazaniu kontrahentom praw do uczestnictwa w wycieczkach. Przekazanie w formie nagrody wycieczki zagranicznej nie stanowi dostawy towarów, gdyż wycieczki zagranicznej nie można uznać za towar.
Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

Przez świadczenie usług niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.
Niedopełnienie któregokolwiek z wymienionych warunków jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W naszym przypadku przekazanie wycieczek ma związek z prowadzonym przedsiębiorstwem – czynności te mają przyczynić się do zachęcenia do osiągania lepszych wyników sprzedaży towarów oferowanych przez spółkę.
W związku z tym, że przekazanie nagrody w postaci wycieczki, jako czynności związanej z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie spełnia przesłanki wymienionej w art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta jako niestanowiąca odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17 lutego 2010 r. (nr IPPP1-443-131/10-2/IGo).

Ewa Matyszewska

Czy płatnik pobiera 10-proc. podatek ? Czy ważny jest sposób publikacji konkursu ?
Czy wycieczka z konkursu to przychód podatkowy ?

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatek od wygranej podatki vat
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE