Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

9 naukowców nagrodzonych w kolejnej edycji programu TEAM


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-07-21 12:05:18

Ponad 17 mln złotych otrzymało 9 polskich naukowców na utworzenie i rozwój zespołów badawczych w ramach V edycji programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

W zespołach badawczych laureatów pracę znajdzie ponad 60 młodych badaczy.

Najwyższe dofinansowanie otrzymała dr hab. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego, która zbada molekularne i komórkowe mechanizmy patogenezy cukrzycy typu 2.

Ponad 2 mln złotych dostali również: dr hab. Leszek Fiedor i prof. Jacek Młynarski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Szymon Świeżewski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Pozostali nagrodzeni to: prof. Joanna Cichy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Tomasz Kapitaniak z Politechniki Łódzkiej i troje naukowców reprezentujących Uniwersytet Warszawski - prof. Ewa Górecka, prof. Wiktor Koźmiński oraz dr hab. Grzegorz Pietrzyński.
W ramach realizowanych badań naukowcy zajmą się m.in. precyzyjną kalibracją kosmicznej skali odległości; rolą chemeryny w procesach fizjologicznych i patogenezie chorób o podłożu odpornościowym; rolą niekodujących RNA w regulacji genomu.

Konkurs TEAM ma umożliwić młodym uczonym przeprowadzenie w Polsce najbardziej oryginalnych projektów badawczych w dziedzinach: bio, info, techno. Muszą one odnosić się do zagadnień związanych m.in. z biotechnologią i bioinżynierią, nowymi wyrobami i technikami medycznymi, technologiami informacyjnymi i telekomunikacyjnymi, naukami obliczeniowymi, nowymi materiałami i technologiami, nanotechnologiami, technologią i inżynierią chemiczną.

Naukowcy nagradzani w programie będą musieli zatrudnić w swych zespołach studentów, którzy ukończyli trzeci rok studiów, doktorantów lub młodych doktorów - do czterech lat od uzyskania stopnia naukowego. Zespół musi liczyć najmniej sześciu młodych uczonych, wyłonionych w otwartym konkursie.

W ramach programu zostaną sfinansowane imienne stypendia naukowe dla członków zespołu - od 1000 do 5000 złotych - oraz grant badawczy. Jego ostateczna kwota będzie uzależniona od liczby młodych naukowców pracujących w zespole badawczym.
Od 31 lipca do 30 września Fundacja będzie prowadziła nabór do kolejnej edycji programu TEAM. Zwycięskie projekty mają szansę na dofinansowanie w wysokości 2 mln złotych każdy.

Naukowcy, którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni przesyłać zgłoszenia za pośrednictwem elektronicznego formularza. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie wypełnionego wniosku on-line i złożenie pod nim wszystkich wymaganych podpisów (podpis lidera zespołu oraz kierownika jego jednostki). Wypełniony i podpisany formularz wraz z wszystkimi załącznikami należy wysłać do biura FNP na adres: ul. Grażyny 11, 02-548 Warszawa.

Program TEAM jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe informacje na jego temat wraz z formularzem elektronicznym są dostępne w serwisie internetowym FNP.
 

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka badania studenci konkurs
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE