Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak rozliczyć otrzymaną pożyczkę


Wiadomości | Prawo 2010-07-19 09:17:09

Czy pożyczka w gotówce jest opodatkowana ? Brat czytelnika poprosił o pożyczkę na sumę 10 tys. zł. Pieniądze ma przynieść w torbie. Czy brat będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

TAK. Brat czytelnika jako pożyczkobiorca będzie opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie spełnił warunków do zwolnienia z podatku.
Wyjaśnijmy, że zgodnie z art. 720 par. 1 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Z kolei warunki zwolnienia dla członków najbliższej rodziny z podatku od czynności cywilnoprawnych zostały określone w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC. Dotyczy to pożyczek przekraczających kwotę 9637 zł. Zwolnienie przysługuje, pod warunkiem że podatnik (pożyczkobiorca) złoży deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentuje otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Oznacza to, że pieniądze muszą zostać przekazane przelewem lub przekazem pocztowym. Spełnione muszą być również pozostałe warunki. Dopiero po ich spełnieniu brat będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Podstawa prawna: Art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649)

Czy pracownik zapłaci podatek od pożyczki ? Czy kolega zapłaci podatek od pożyczki ?
Czy pasierbica skorzysta ze zwolnienia? Czy deklarację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym ? Czy do zeznania należy dołączyć inne dokumenty ? Czy firma zapłaci podatek za pracownika ?

Łukasz Zalewski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 19.07.2010 (138) – str.B11

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pożyczka prawo podatek od pożyczki
Źródło: DGP
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE