Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Biogazownie rolnicze szansą dla energetyki i rolnictwa


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-07-16 08:06:21

Powstanie do 2020 r. biogazowni wykorzystującej biomasę pochodzenia rolniczego w każdej gminie, która posiada warunki do uruchomienia takiego przedsięwzięcia to główne założenie Kierunków rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020. Przygotowany przez MG dokument Rada Ministrów przyjęła 13 lipca 2010 r.

MG przewiduje, że biogazownie będą powstawać głównie w gminach wiejskich oraz na terenach zasobnych w biomasę, co jest zgodne z priorytetami Wspólnej Polityki Rolnej UE.

„Kierunki” wskazują najważniejsze bariery prawno-administracyjne oraz przepisy, które powinny zostać wprowadzone aby umożliwić rozwój biogazowni rolniczych. W ciągu roku od daty przyjęcia programu przez Radę Ministrów, właściwi ministrowie będą zobowiązani do przygotowania prawa, które ułatwi inwestycje w tym sektorze.

Dokument MG, przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawia także możliwości współfinansowania tego typu instalacji ze środków publicznych, zarówno krajowych jak i Unii Europejskiej. Są to m.in.: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007-2013.

Zapisy dokumentu mówią również o konieczności przeprowadzenia kampanii promocyjno-edukacyjnej nt. znaczenia biogazowni. Jej adresatami będą m.in.: przedsiębiorcy, rolnicy, producenci rolni oraz lokalne społeczności. W jej realizacji uczestniczyć będą ponadto ośrodki naukowo-szkoleniowe, ośrodki doradztwa rolniczego, jednostki badawcze i dydaktyczne oraz media.

Zdaniem autorów dokumentu, przyjęcie „Kierunków” przez Radę Ministrów pozytywnie wpłynie na rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zredukowanie emisji gazów cieplarnianych, co jest zgodne z „Deklaracją Zielonego Wzrostu” OECD.
 

Tagi: biogazownia rolnictwo energia
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE