Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polacy wśród zwycięzców Imagine Cup w Warszawie


Wiadomości | Badania i Rozwój 2010-07-14 09:03:59

Drużyna Skeek z Tajlandii zwyciężyła tegoroczny Imagine Cup, największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Polacy zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii Internet Explorer 8.

Finał tego wydarzenia po raz pierwszy odbył się w Polsce.

Przed wczorajszą wieczorną Galą Finałową z polskimi uczestnikami konkursu Imagine Cup spotkali się: prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sebastian Christow z Ministerstwa Gospodarki oraz Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. Minister Kudrycka gratulowała finalistom oraz drużynom, które w krajowych finałach uzyskały wysokie wyniki.

"Zależy nam na tym, aby osoby, które potrafią pracować kreatywnie, mogły uzyskać finansowanie na swoje pomysły - powiedziała Kudrycka. - W październiku wejdzie w życie ustawa, dzięki której każda osoba, która ma będzie miała nowe, ciekawe rozwiązanie naukowe, będzie mogła dostać finansowanie z Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, niezależnie od tego, czy będzie związana z jakąś instytucją naukową, czy nie. Dzięki nowym ustawom, nawet jeśli jesteście na początku swojej drogi, a eksperci pomyślnie ocenią wasz pomysł, macie szansę uzyskać promesę finansowania".

W czasie uroczystej Gali Finałowej w Operze Narodowej w Warszawie w czwartek wieczorem ogłoszono wyniki Imagine Cup 2010. Zwycięzcą w kategorii Projektowanie Oprogramowania, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, został zespół Skeek z Tajlandii. Drugie miejsce zajął TFZR Team z Serbii, a trzecie - OneBeep z Nowej Zelandii. W światowych finałach konkursu w tej kategorii startowało aż 262 studentów, reprezentujących 68 drużyn, wśród nich polski zespół fteams z Politechniki Łódzkiej.

Zwycięzcami w kategorii Internet Explorer 8 zostały trzy polskie zespoły. Pierwsze miejsce zajęła drużyna RHEA z Politechniki Białostockiej. W skład zespołu wchodzą Jacek Ciereszko i Joanna Wacław, a opiekunem jest Marcin Czajkowski. Projekt ich pomysłu - Kite surfer - to rodzaj wyszukiwarki, która wizualizuje wyniki w przestrzeni trójwymiarowej. Drugie miejsce w tej kategorii zajął zespół Little Ritle z Politechniki Poznańskiej, a trzecie miejsce przyznano ekipie Cieszak team.

W kategorii Projektowanie Systemów Wbudowanych, ogłoszono wygraną zespołu SmarterME z Tajwanu. Drugie miejsce zajęła ekipa z Rosji, a trzecie - z Francji. Za autorów najlepszego Projektu Gry uznano drużynę By Implication z Filipin, drugie miejsce przyznano ekipie z Belgii, trzecie - z Francji. Zwycięzcą w dziedzinie Media Cyfrowe została ekipa z Tajwanu - Mirror Vita, a WeiQiu Wen z Chin zdobył główną nagrodę w dziedzinie Technologie Informatyczne.

Dodatkowo nagrody przyznawano w kategoriach: Next Generation Web, Touch and Tablet Accesability, Envisioning 2020, Windows Phone7 Rockstar oraz Internet Explorer 8.

W Gali Finałowej udział wziął wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który gratulował finalistom i zauważył, że każdy z nich jest już zwycięzcą.

Specjalnie dla finalistów przygotowano też nagranie wystąpienia Michelle Obamy, która powiedziała: "Nic nie czyni mnie szczęśliwszą niż myśl o tym, że 325 tys. studentów z ponad 100 krajów (którzy wzięli w tym roku udział w konkursie Imagine Cup - PAP) aktywnie zmaga się z wyzwaniami współczesnego świata i chce rozwiązać problemy takie jak zanieczyszczenia środowiska czy dostęp do edukacji. () Wy jesteście naszą przyszłością!". Obama zaznaczyła jednak, że uczestnicy są dopiero na początku długiej drogi. Apelowała do nich, aby stali się w swoich środowiskach ambasadorami innowacji.

Światowe finały Imagine Cup 2010 odbywały się w Warszawie od 3 do 8 lipca. Do Polski przyjechało z 69 krajów 434 reprezentantów, którzy walczyli o miano najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów na świecie. W przyszłym roku światowe finały Imagine Cup odbyć mają się w Nowym Jorku.
 

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: konkurs technologie rozwój innowacje kreatywność
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE