Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Reforma nauki zgodnie z planem


Wiadomości | Prawo 2010-07-12 15:16:25

Stan przygotowań do wejścia w życie 1 października 2010 r. sześciu ustaw reformujących naukę był tematem Informacji bieżącej podczas posiedzenia Sejmu, które odbyło się 8 lipca

W posiedzeniu uczestniczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

- Prace implementacyjne związane z wdrożeniem reformy przebiegają zgodnie z planem - poinformowała minister Barbara Kudrycka. - Kończą się konsultacje aż 46 rozporządzeń, które przygotowaliśmy do przyjętych 30 kwietnia br. przez Sejm ustaw, konstytuujących na nowo polską naukę - zaznaczyła minister.

- Bardzo zaawansowane są przygotowania do uruchomienia w Krakowie Narodowego Centrum Nauki. W porozumieniu z władzami miasta i województwa finalizujemy wybór i adaptację siedziby Centrum - powiedziała minister Kudrycka.

Minister B. Kudrycka odniosła się także do pytań posłów, które dotyczyły m.in. środków finansowych na naukę. - Nigdy w historii ostatnich 20 lat polska nauka nie odnotowała tak ogromnego wsparcia finansowego - podkreśliła minister. - Do tej pory podpisaliśmy z jednostkami naukowymi umowy na ponad 12,9 mld zł na badania i nową infrastrukturę, a udział funduszy strukturalnych w finansowaniu badań wzrósł w ostatnich dwóch latach o blisko 300 procent. Nakłady budżetowe na naukę w porównaniu z 2007 rokiem są wyższe o ponad 2 mld zł - dodała minister.

Minister Kudrycka przypomniała również najważniejsze systemowe zmiany wprowadzane nowymi ustawami, których zasadniczym celem jest podnoszenie jakości i konkurencyjności badań w Polsce. Minister mówiła m.in. o licznych zapisach sprzyjających efektywniejszej współpracy nauki z sektorem gospodarczym oraz o wsparciu dla młodych naukowców. - Zagwarantowaliśmy ustawowo, aby Narodowe Centrum Nauki minimum 20 procent środków na badania przeznaczało dla początkujących naukowców - powiedziała minister nauki.
 

Tagi: nauka szkolnictwo reforma
Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE