Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dodatkowe pieniądze dla seniorów


Wiadomości | Finanse 2010-07-05 09:32:55

W Ministerstwie Finansów opracowano założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe regulacje mają pomóc obecnym i przyszłym emerytom w uzyskaniu dodatkowych pieniędzy na życie. Co konkretnie mogą zyskać seniorzy dzięki nowym regulacjom?

Paweł Kowalski, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Rachelski Wspólnicy:
Zgodnie z założeniami do projektu ustawy na podstawie umowy odwróconego kredytu hipotecznego bank lub inna instytucja kredytowa będzie zobowiązana do wypłaty kredytobiorcy określonej kwoty pieniężnej. Zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie hipoteka ustanowiona przez kredytobiorcę na jego domu lub mieszkaniu. Środki będą wypłacane jednorazowo, okresowo lub w innej przewidzianej w umowie formie.

Kwota kredytu będzie mogła zostać przeznaczona na dowolny cel. Osoba zawierająca umowę odwróconego kredytu hipotecznego zachowa dożywotnie i nieograniczone prawo do korzystania z nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu. Warunek jest jeden. Musi wywiązywać się z obowiązków przewidzianych umową kredytową, czyli m.in. utrzymać mieszkanie lub dom w stanie niepogorszonym i terminowo uiszczać wszelkie opłaty związane z eksploatacją.

Czy przed podpisaniem umowy odwróconego kredytu hipotecznego będzie oceniana zdolność kredytowa emeryta? Kto zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami mógłby ubiegać się o przyznanie kredytu? W jaki sposób, według założeń ustawy, wierzytelność z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego będzie zabezpieczona w księdze wieczystej? W jakim momencie kredyt hipoteczny wraz z kapitalizowanymi odsetkami stawałby się wymagalny?

Krzysztof Tomaszewski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.07.2010 (128) – str.B9

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kredyt odwrócony hipoteka
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE