Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firma, likwidując stanowisko, może zwolnić pracującego żołnierza


Wiadomości | Kadry 2010-07-02 08:40:52

Pracownik, które będzie chciał wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), nie musi pytać o zgodę pracodawcę. Mimo to część z nich zyska ochronę przed zwolnieniem. Obejmie ich ona jednak dopiero po podpisaniu kontraktu z wojskiem.

Ochotnik na etapie składania wniosku do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) o przyjęcie do NSR musi dołączyć do niego zaświadczenie o zatrudnieniu. Pracodawca, wydając je, będzie więc wiedział, że pracownik zamierza wstąpić do NSR. Może więc już na etapie rekrutacji do wojska stwarzać pracownikowi problemy. Może też grozić mu zwolnieniem. Takie zagrożenie potwierdzają komendanci WKU.

Na etapie składania wniosku przez pracownika o przyjęcie do NSR nie powinno być wymagane zaświadczenie o zatrudnieniu, bo firma może grozić zwolnieniem – uważa płk Krzysztof Jankowski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Jeśli dowódca zdecyduje się na przyjęcie pracownika do służby w NSR, otrzyma on tzw. przydział kryzysowy i podpisze kontrakt z wojskiem. Jest on zawierany od dwóch do sześciu lat, a maksymalnie można trwać do 15 lat. Z chwilą jego podpisania pracownik będzie podlegał ochronie przed zwolnieniem nie tylko w trakcie corocznych 30-dniowych ćwiczeń, ale przez cały okres trwania kontraktu.

Jacy wyłącznie pracownicy, służący w NSR, zostaną objęci ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy? Czy pracodawca może zmienić im warunki pracy i płacy? W jaki sposób pracodawcy być może będą obchodzić prawo do ochrony?

Artur Radwan

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.07.2010 (127) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: żołnierz wojsko pracownik stanowisko pracy
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE