Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Brak wydziałów rodzinnych opóźni rozstrzyganie sporów


Wiadomości | Prawo 2010-07-01 10:38:52

Sędziom rodzinnym przybędzie wkrótce pracy. Już 1 sierpnia wchodzi w życie ważna nowela ustawy antyprzemocowej. Sędziowie będą musieli niezwłocznie, w trybie 24-godzinnym, rozstrzygać o losie dziecka w razie zabrania go z domu w sytuacji zagrożenia jego życia. Mimo to Ministerstwo Sprawiedliwości chce zlikwidować obligatoryjne wydziały rodzinne w sądach rejonowych.

Na poziomie rejonów obowiązkowe będą tylko wydziały karne i cywilne. Ministerialny projekt noweli ustawy o ustroju sądów powszechnych przewiduje, że wydziały rodzinne będą tylko fakultatywne. Sędziowie rodzinni protestują. Przeciwnikami zmian są także kuratorzy, adwokaci i sędziowie cywiliści.

Dla nas taki przepis oznacza likwidację odrębności sądów rodzinnych – argumentuje sędzia Ewa Waszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce.

Resort sprawiedliwości zapewnia, że projekt nie ma na celu automatycznej likwidacji wydziałów rodzinnych w sądach rejonowych.

Nie zakłada się zmian struktury wydziałowej w sądach, w których jest ona ukształtowana prawidłowo – zapewnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ewa Grączewska-Ivanova

Jaka jest idea projektu - według ministerstwa sprawiedliwości? Dlaczego fakultatywność oznacza likwidację sądownictwa rodzinnego? Jaka część z 2 tys. sędziów z całej Polski chce odrębnego sądownictwa rodzinnego? Kto proponuje, aby o sprawach rodzinnych rozstrzygał jeden sąd, w ramach skoncentrowanego postępowania?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.07.2010 (126) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: sąd rodzinny likwidacja wydział rodzinny
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE