Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Za żołnierza firma dostanie dodatkowe pieniądze


Wiadomości | Finanse 2010-07-01 10:30:52

Dziś rozpoczyna się nabór do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Czy taka służba jest adresowana do wszystkich? - rozmowa z Płk Romanem Sicińskim szefem Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

Płk Roman Siciński
Poszukujemy ochotników z odpowiednimi kwalifikacjami. Począwszy od kierowców, mechaników, informatyków, a nawet lekarzy. W tym roku chcemy przekonać do wstąpienia do służby głównie żołnierzy rezerwy. Zaproponujemy to także żołnierzom odchodzącym z armii.

A co z młodymi ludźmi, którzy nie chcą zawodowo wiązać się z wojskiem, a chcieliby jednak zobaczyć, jak wygląda służba wojskowa?
Będą mogli wstąpić do NSR w przyszłym roku. Dla takich osób zamierzamy uruchomić służbę przygotowawczą. W zależności od wykształcenia będzie ona trwała od czterech do sześciu miesięcy.

Wojsko ze znalezieniem kandydatów na żołnierzy zawodowych nie miało większych problemów. Było ich kilkanaście tysięcy więcej niż oferowanych miejsc. Czy znajdą się chętni do NSR?
Mam taką nadzieje. Wojskowe komendy uzupełnień zarejestrowały około 14 tys. osób, które są zainteresowane taką formą służby. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zdecydują się na podpisanie kontraktu z wojskiem. W najbliższych dniach zamierzamy wysłać listy z propozycją służby w NSR do około 50 tys. żołnierzy rezerwy.

Artur Radwan

Czy MON pracuje nad zmianą przepisów po tym, jak resort finansów nie zgodził się na wypłacanie żołnierzom NSR pieniędzy za pozostawanie w tzw. gotowości? Jakie inne rekompensaty otrzyma żołnierz NSR? Czy pracodawca będzie znał z wyprzedzeniem plan jego ćwiczeń? Na jaką rekompensatę za nieobecność pracownika może liczyć pracodawca?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.07.2010 (126) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: wojsko służba wojskowa wojsko zawodowe
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE