Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Jak oszczędzić 100 milionów na ekologii


Wiadomości | Inwestycje 2010-06-30 14:25:00

100 milionów dolarów oszczędziła w zeszłym roku amerykańska firma Dollar General stosując kilka ekologicznych rozwiązań. Podczas gdy gigantyczna plama ropy sieje spustoszenie w Zatoce Meksykańskiej, temat ochrony środowiska w przedsiębiorstwach wraca na pierwsze strony gazet.

Jak ugrać 100 mln dolarów na ekologii?
Można! Sieć amerykańskich sklepów detalicznych Dollar General znalazła sposób na ekologię i zyski. Zmiany w przedsiębiorstwie dokonały się przede wszystkim w zużyciu prądu i paliwa. Modyfikacjom uległ system oświetlenia oraz sposób jego zarządzania. Zwiększono też liczbę towarów przypadających na jeden transport. Przedsiębiorstwo podaje, że nowe rozwiązania przyniosły oszczędności na poziomie około 100 milionów dolarów rocznie.

Z kolei w kwaterze głównej jednej z największych instytucji finansowych, JP Morgan w Nowym Jorku, zdecydowano się na zamontowanie specjalnego systemu, który zbiera wodę deszczową z dachu biurowca, a następnie przechowuje ją w specjalnym zbiorniku. Woda ta wykorzystywana jest następnie do spłukiwania toalet w całym budynku. To innowacyjne ekologiczne rozwiązanie pozwoliło firmie zmniejszyć wydatki na wodę o 30% w skali roku.

Złotówki też mogą być zielone
W Polsce na ekologię stawia między innymi Hotel Sheraton w Poznaniu, jeden z najbardziej "zielonych" hoteli w kraju. Jego goście mają możliwość uczestniczenia w programie "Zielony Pokój", co w praktyce oznacza, że zmiana pościeli i ręczników odbywa się trochę rzadziej niż zwykle. Ponadto stosowana jest zbiórka materiałów do recyklingu, instalacje oszczędzające zużycie wody, ekologiczne żarówki i przyjazne środowisku detergenty. Kierownictwo hotelu szacuje, że wymienione rozwiązania przyczyniają się do 70 tysięcy złotych oszczędności w skali roku.

Warszawski budynek Deloitte, prawdopodobnie najbardziej energooszczędny biurowiec w kraju, dzięki specjalnie skonstruowanemu systemowi odzyskiwania ciepła, zużywa o 25% mniej energii, niż przewidują krajowe normy budowlane.

Kosztowne eko-oszczędności?
Stosowanie rozwiązań ekologicznych w przedsiębiorstwach nie zawsze jest kwestią ogromnych inwestycji. System zamówień artykułów papierniczych polskiej firmy BiuroPlus - tak zwany LEW (Limitowanie Elektroniczne Wydatków) to prosty przykład eko-oszczędności do zastosowania na dowolnym szczeblu czy etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

- LEW usprawnia zarządzanie zamówieniami. Szczegółowe raporty i statystyki dają naszym klientom pogląd o zużyciu materiałów. Odpowiednie wykorzystanie tych informacji może w znacznym stopniu ograniczyć na przykład ilość niepotrzebnie zamawianego czy zużywanego papieru - mówi Włodzimierz Leszczyński z krakowskiego oddziału BiuroPlus - Dzięki Internetowi, systemy takie jak nasz mają szansę zaprocentować nie tylko w ogromnych korporacjach, ale też w mniejszych przedsiębiorstwach wielooddziałowych. Warto w sieci szukać podobnych rozwiązań.

Tagi: ekologia inwestycje oszczędności
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE